BOS.al

Le të flasim për projektin tuaj

Ja cili është fituesi më i mirë i vitit në YouTube

youtube trends in 2021

Epo, një fëmijë në veçanti – Forbes ka publikuar listën e saj vjetore të fituesve më të mirë në YouTube , e cila, kryesohet si fituesi më i mirë i vitit edhe një herë, drejtohet nga Ryan Kaji, i kanalit gjithnjë të njohur ‘ Ryan World ‘, i cili tani është vetëm 9 vjeç.

Koha për përkujtimin tuaj vjetor se fëmijët po fitojnë shumë më shumë se ju, dhe argëtohen më shumë duke bërë gjithashtu.

Videot e Kajit kryesisht përbëhen nga zhbllokime lodrash dhe klip me histori të lehta (si ky).

Dhe siç mund ta shihni nga numërimi i pamjeve, ato mbeten jashtëzakonisht të njohura në platformë, duke lehtësuar mundësi të gjera për fitime parash.

Sipas Forbes, Kaji fitoi 29.5 milion dollarë nga klipet YouTube në vitin 2020, nga 26 milion dollarë vitin e kaluar , kur Kaji ishte gjithashtu numri një në listën e Forbes. Kaji gjithashtu kryeson rrugën në 2018 (22 milion dollarë).

Kjo është një vrapim i mrekullueshëm për Ryan World, por ndërsa Kaji e bën atë të duket e thjeshtë, dhe mund të bëjë që ju të vini në dyshim zgjedhjet tuaja të karrierës, ai gjithashtu përfiton nga redaktimi i shkëlqyeshëm dhe një strategji e dedikuar e kanalit, e cila, do të duhej të supozonit se nuk është menduar mirë nga një fëmijë. Kështu që ju mund të qetësoheni në këtë.

Të tjerët në listën e fitimeve në YouTube 2020 përfshijnë Z. Beast, i cili sapo nisi një projekt masiv i cili e pa atë të hapte 300 restorante në të gjithë Amerikën . Favoritët për një kohë të gjatë Dude Perfect dhe Rhett dhe Link janë gjithashtu në listë , së bashku me Blippi, Jeffree Star dhe David Dobrik.

Top YouTube 2020

Aspiruesit e YouTube dhe tregtarët e YouTube mund të mësojnë shumë nga këto kanale, në lidhje me shënimet kryesore të prezantimit, përdorimin e tablove, titujt, gjatësinë e videos dhe më shumë.

Por ndoshta mësimi më i madh për të marrë nga këto yje të YouTube është qëndrueshmëria.

Po, çdokush mund të krijojë video dhe t’i ngarkojë ato në YouTube dhe kur shikon diçka si Bota e Ryan, mund të duket sikur dikush mund të krijojë klipe të ngjashëm, të thjeshtë, pa shumë punë.

Por pak njerëz e bëjnë atë në të vërtetë – pak bëjnë kohën dhe përpjekjen e nevojshme për të mësuar redaktimin e videos, për të mësuar elementët kryesorë të postimit në YouTube dhe për të rritur një audiencë deri në pikën ku ata mund të fitojnë para në mënyrë efektive.

Sepse ndërsa bërja e videove është e lehtë, bërja e videove të mira është e vështirë. Likeshtë si çdo lloj arti – çdokush mund të pikturojë një fotografi, por duhet pasion dhe përkushtim për të krijuar një kryevepër.

Këta yje kanë dhënë kohë, prandaj shërbejnë si një pikë e mirë fillestare për të kuptuar më shumë rreth asaj që funksionon në platformë dhe se si ju mund ta zhvilloni praninë tuaj.

Ju mund të shikoni yjet e plotë të Forbes Më të Lartë të Paguar të listës në YouTube këtu . 

Facebook dhe Instagram bëjnë veprimin e papritur në Evropë

facebook dhe instagram

Facebook do të çaktivizojë disa shërbime në aplikacionet Messenger dhe Instagram për qytetarët në Evropë, për t’u siguruar që ato të jenë në përputhje me ndryshimin e rregullave të privatësisë.

Nga 21 dhjetori, aplikacionet e mesazheve do të përshtaten me rregullat e BE-së, të njohura si direktiva ePrivacy.

Facebook ka vendosur të çaktivizojë disa opsione interaktive dhe të ofrojë vetëm një shërbim thelbësor të mesazheve deri në një moment të dytë. Sondazhet e bisedave në grupe në Messenger janë një ndër shërbimet për t’u çaktivizuar.

Mundësia për të vendosur pseudonime për miqtë në Messenger gjithashtu do të çaktivizohet, ndërsa ndarja e filtrave të fytyrës me realitet të shtuar përmes mesazhit direkt në Instagram do të çaktivizohet gjithashtu në Evropë. Opsionet kryesore të mesazheve dhe thirrjeve në Instagram dhe Messenger nuk do të preken. Facebook tha se nuk kishte botuar një listë të të gjitha shërbimeve që po pezullonte në Evropë sepse do t’i riaktivizojë nëse përshtaten me rregullat.

Rikujtojme qe Facebook kohet e fundit ka bere ndryshime dhe ne paraqitje.

Facebook ka hequr nga sistemi i tij Facebook Mobile dhe Facebook Classic.

Gjithashtu cdo dite po njoftohemi per ndryshime thelbesore nga Facebook dhe per pjesen e Facebook Ads.

Instagram gjithashtu ka njoftuar me ndryshimet e veta , pavarsisht se shume funksionalitete si pjesa e ankesave i kan pezulluar si pasoje e COVID-19.

Pershtati dhe perktheu | BOS.al

facebook dhe instagram

Si të mbyllim një Instagram

Si të mbyllim Instagram

Si të mbyllim Instagram ?

Për të fshirë llogarinë e Instagram-it, shkoni në Instagram.com dhe hyni në llogarinë tuaj. Më pas, zgjidhni emrin e llogarisë që ndodhet në cepin e djathtë lart dhe klikoni Edit Profile.

Në faqen që do të hapet, zbrisni poshtë derisa të shihni “I’d like to delete my account.” Instagram do t’ju pyesë se përse doni ta fshini llogarinë, edhe pse jo para se t’ju dërgojë në një faqe tjetër për t’ju sqaruar mbi çështjet e privatësisë, të cilat janë ndryshuar kohët e fundit. Zgjidhni arsyen se përse po largoheni, shkruani fjalëkalimin kur t’ju kërkohet dhe më pas shtypni butonin “Permanently deactivate my account.

Mos harroni se në Instagram nuk ka ndonjë opsion thjesht për të çaktivizuar llogarinë, siç ekziston në Facebook, ku ju mund ta rihapni llogarinë më vonë (çuditërisht, ky opsion nuk është ende i disponueshëm për Instagram pavarësisht se rrjeti i fotografive është blerë nga Facebook-u).

Pasi të shtypni butonin e kuq, llogaria juaj dhe gjithçka që keni publikuar në të do të fshihet përgjithmonë dhe nuk do të jeni më në gjendje për ta rikthyer apo ripërdorur sërish. Pra, përpara se ta klikoni butonin, sigurohuni mirë që nuk doni ta keni më llogarinë tuaj.

iPhone apo Samsung, cili është më i mirë ?

iphone apo samsung

iPhone apo Samsung : BETEJA

Kjo betejë e vazhdueshme do të thotë vetëm se të dy kompanitë teknologjike do të vazhdojnë të përditësohen për të kapur interesin e klientëve. Askush nuk mund të thotë vërtet se cili është më i miri. Përputhshmëria e aplikacionit me tregun ndikon në zhvillimin e kompanisë. Kjo gjithashtu bëhet një konsideratë e madhe për kompanitë fillestare të teknologjisë që zhvillojnë produkte të njëjta.

Samsung

Samsung është një kompani e Koresë së Jugut me qendër në Seul. Kompania u themelua në 1 Mars 1938. Ajo njihet si një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të pajisjeve elektronike e cila fitoi një popullaritet të lartë me seritë e telefonave Galaxy. Besoni apo jo, Samsung filloi si një dyqan ushqimesh tregu. Ata hynë në industrinë e elektronikës dhe teknologjisë në fund të viteve 1970. Suksesi i tyre në fushën e teknologjisë filloi nga krijimi i televizioneve bardh e zi dhe më pas duke u bërë udhëheqës në shërbimet e teknologjisë së informacionit, transmeton Scan.

Apple

Steve Wozniak dhe Steve Jobs revolucionarizuan kompjuterët personalë. Së bashku, ata themeluan një nga kompanitë më të pasura në botë, Apple Inc. Apple krijoi kompjuter inovativë duke filluar nga kompjuterat personalë Apple I deri në fitoren e saj më të madhe në 2007, smartphoni më i famshëm i gjeneratës aktuale, iPhone, përcjell albinfo.ch. Kush e dinte që kompania e ndërtuar në një garazh do të rritet si kompania e parë prej 1 trilion dollarësh?

Iphone apo Samsung

Për tre vjet, iPhone i Apple mbizotëroi skenën e smartphone-ve që nga debutimi i tij në treg në 2007. Pastaj erdhi luftëtari i fortë i Android për të rivalizuar Apple. Samsung Galaxy Series ishte një ndryshues i lojës që shkaktoi betejën e ashpër Apple vs Samsung.

Madhësia e telefonit

Madhësitë fizike e telefonave inteligjentë ka ndryshuar ndër vite. Samsung dhe Apple ndryshojnë në madhësi për t’u ofruar konsumatorëve atë që duan duke përfshirë telefona të mesëm, të mëdhenj dhe të vegjël. Për madhësinë e ekranit, duket se nuk ka ndonjë ndryshim të madh. iPhone XS Max dhe Galaxy S10 + kanë një  diferencë prej 0,1 inç.

Siguria Iphone apo Samsung

Siguria e telefonave inteligjentë ka evoluar që nga konceptimi i saj. Sigurimi i telefonave nga ndërhyrës të padëshiruar mund të bëhet duke vendosur një pin bllokimi, skanim të gjurmëve të gishtërinjve dhe pattern lock. Konsumatorët e telefonave inteligjentë sot kanë nevojë për një kyçje të ekranit që është i shpejtë dhe i besueshëm.

iPhone X zbuloi një prej kodeve të sigurisë më efikase të ekranit për telefonat inteligjentë, Face ID. Me vetëm një shikim të vetëm, tani mund të shkyçni telefonat tuaj. Kjo është mjaft e popullarizuar në mesin e përdoruesve të telefonave inteligjentë pasi nuk ka nevojë të shënoni numra ose shenjë gishti që ndonjëherë kërkon disa prova. Ajo që ju duhet është të poziciononi iPhonin tuaj përpara jush për të skanuar fytyrën tuaj.

Samsung adoptoi idenë e përdorimit të njohjes së fytyrës. Seria e Samsung Galaxy S10 siguron pajisjen përmes llojit të bllokimit  përfshin modelin, PIN-i dhe fjalëkalim, si dhe lloji biometrik si sensori i gjurmëve të gishtërinjve dhe njohja e fytyrës.

Memoria Iphone apo Samsung

Madhësia e ruajtjes do të varet nga nevojat e përdoruesit. Nëse keni nevojë për një telefon me të cilin mund të ruani filma me rezolucion të lartë, atëherë konsideroni të blini një telefon me më shumë hapësirë. Të dy Samsung dhe Apple janë opsione të mira me madhësi të mëdha të ruajtjes. Samsung, sidoqoftë, vjen me një slot të zgjerimit MicroSD i cili rrit kufirin e ruajtjes së telefonit tuaj.

Zhvillimi i aplikacionit celular

Të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë gëzojnë aplikacione të ndryshme celulare që u mundësojnë atyre të komunikojnë, mësojnë dhe argëtohen. Edhe pse këto aplikacione janë të ngjashme, aplikacionet celulare zhvillohen ndryshe. Ata përdorin një sistem operativ të ndryshëm. Telefonat inteligjentë të Apple përdorin iOS, një sistem operativ të krijuar vetëm për pajisjet kompjuterike ose pajisjet e Apple. Samsung, nga ana tjetër, përdor sistemin operativ Android, një sistem operativ i përdorur gjerësisht nga shumica e prodhuesve të smartphone.

Gjuha e programimit

Megjithëse Android dhe iOS janë të dy sistemet operative, një ndryshim i madh qëndron në mënyrën e zhvillimit të tyre. Duke filluar me gjuhën e programimit të përdorur për të zhvilluar çdo sistem operativ, aplikacionet celulare të zhvilluara në Android janë programuar në Java, një gjuhë programimi e përdorur gjerësisht dhe shumë e njohur. Megjithëse shumë e njohur, Java kërkon që të shkruhen shumë kode, të cilat kërkojnë shumë kohë dhe përpjekje për të koduar.

Për iOS, gjuha e parë programuese që përdoret për të zhvilluar Apple është Object-C. Më vonë, Apple lëshoi ​​gjuhën e vet programuese, Swift. Kjo gjuhë programuese iOS është e njohur për tiparin e saj të lehtë për t’u përdorur në krahasim me paraardhësit e saj.

Koha dhe kostoja

Nuk ka përgjigje të sigurt nëse Android ose iOS është më i shpejtë ose më i lehtë për tu zhvilluar. Gjithmonë zbret në kompleksitetin e projektit. Megjithëse zhvillimi për Android kërkon më shumë kohë për shkak të pajisjeve të shumta që përdorin sistemin operativ Android.

Kostoja totale për zhvillimin varet gjithashtu nga faktorë të ndryshëm, me kompleksitetin e projektit të llogaritur si një prej tyre. Një faktor tjetër është niveli i zhvilluesit. Është plotësisht e rëndësishme nëse po punësoni më një zhvillues të jashtëm, në afërsi ose në det të hapur. Vendi i origjinës ndikon gjithashtu në kosto.

Platformat e ndryshme sociale, menaxhimi profesional i tyre suksesi i biznesit

rrjetet sociale

Rrjetet sociale e menaxhimi profesional i tyre eshte e ardhmja e biznesit tuaj dhe pse !

Popullariteti gjithmonë e në rritje i rrjeteve sociale ka sjellë me vete edhe një periudhë të re në marketing dhe strategjitë e marketingut.

Rrjetet sociale po revolucionarizojnë mënyrën se si  individët bashkëveprojnë me kompanitë apo ‘brandet’.

Sipas adpublishing.org afërsisht  1 në 5 minuta të shpenzuara online i dedikohet rrjeteve sociale.

Por, përpara se të kerkoni të përfshini rrjetet sociale në stategjitë tuaja të marketingut është e rëndësishme të keni një imazh të qartë mbi çfarë kërkoni nga kompania juaj, si e shihni zhvillimin e saj në një periudhë afatshkurtër apo edhe afatgjatë, si dhe cilat janë pikat e forta dhe qëllimet e kompanisë.

Cfarë do lexojnë njerëzit në blogun tuaj?

Pse duhet ti bashkohen njerëzit komunitetit tuaj në Google+ ?

Pse duhet të lexojnë postimet tuaja në Facebook ?

A do keni gjë për të thënë përvece: ’blini, blini, blini’ ?

Cili është qëllimi i kompanisë në përdorimin e rrjeteve sociale?

Një biznes lokal për shembull duhet të ketë për synim të krijojë një klientelë të qëndrueshme dhe besnike, ndërsa një kompani më e madhe duhet të kërkojë të lidhet me audiencën e saj në shkallë nacionale.

Nëse keni arritur në pikën e njohjes së mirëfilltë të biznesit tuaj, është koha të kërkoni audiencën tuaj virtuale.

Kjo sepse shumica e audiencës tuaj gjenden tashmë në një platformë sociale.

Nëse për një adoleshent apo të ri është tipik përdorimi i Facebook, një klient apo biznese të tjera do përdornin Linkedin, ndërsa revistat mund të përdorin Pinterest si një sneak peak për artikujt e tyre.

Rrjetet sociale krijojnë mundesinë e njohjes së njerëzve online.

Mundësi kjo, e cila nuk do të qe krijuar në mungesë të prezencës tuaj në rrjete sociale.

Ju mund të njihni individë që mbase nuk do të kishit patur kurrë mundesinë t’i njihnit personalisht e që mbase një ditë do të bëhen aleatët tuaj.

Pra me anë të rrjeteve sociale bashkëveprimi mund të cojë në një marrdhënie personale por gjithashtu mund të kurorëzohet me një marrdhënie të suksesshme biznesi.

Duke kopsitur mirë platformat tuaja sociale në rrjet, ju po krijoni klientët e dëshiruar dhe një departament marketingu efektiv.

Kjo sepse nuk ka qënë kurrë më e lehtë të njihni brand-in apo kompaninë tuaj me mbarë botën.

Mundesitë janë të pafundme. Kjo duke filluar nga një postim a tweet i thjeshtë deri te një fushate e gjerë online.

Pronarë dyqanesh të vegjël thonë se, jo rrallë herë, marrin edhe telefonata nga klientët virtualë që pasi kanë parë një artikull të postuar në facebook apo instagram kërkojne ta blejnë.

Dhe shumë herë këto telefonata përfundojnë me shitje.

Por, a e dinit se mund edhe të shiten produkte online nëpërmjet rrjeteve sociale ?

Dicka për të cilën nuk është folur shumë, por që vërtetë mund të rrisi shitjet tuaja.

Kjo duke integruar një “dyqan” vritual në faqen tuaj të Facebook-ut.

Me anë të Plug-in-eve të mundshme për lloje të ndryshme platformash, të cilat ju lejojnë të ngjisni një kod në faqen tuaj të Facebook e cila ju lejon të shisni produkte menjëherë tek fansat tuaj në facebook.

Kjo është një mënyrë e thjeshtë për të sjellë produktet tuaja tek klienti.

Një tjetër anë tejet positive e marketingut nëpërmjet rrjeteve sociale është fakti se është një strategji pa kosto.

Disa biznese ende nuk e kuptojnë se rrjetet sociale në fakt janë FREE!

Pajtimi juaj qoftë edhe në Facebook apo Twitter mund të ndërtojë një audiencë të gjerë pa bërë që ju të harxhoni qoftë edhe një qindarkë.

Gjithashtu Google pëlqen rrjetet sociale.

Gjatë viteve të fundit Google ka lejuar tweet-e live nga Twitter të shfaqen gjatë kërkimit së bashku me rezultate të faqeve të bizneseve në Facebook si dhe profile personale.

Nëse doni që njerëzit që navigojnë në internet t’ju gjejnë, ateherë ju duhet të keni një prezencë sociale në web.

Nëse kompania juaj nuk ka qoftë edhe një faqe biznesi ne Facebook atëherë është koha për të patur një të tillë dhe ju do të shihni një ndryshim të dukshëm të trafikut të faqes tuaj menjëherë sapo të jeni bërë pjesë e ndonjëres prej platformave sociale.

Jo vetëm kjo, por po vihet re edhe nje tendencë në vitet e fundit.

Marketing i suksesshëm po bëhet së tepërmi edhe nëpërmjet komunikimit virtual.

Bizneset mund të marrin feedback të menjëhershëm të cilin mund ta perdorin me zgjuarsi për zhvillimin e metejshëm të produkteve apo shërbimeve.

Përveç metodash të tjera, ne shohim edhe pafund komente të lëna nga klientët në faqet e Facebook por edhe në Twitter.

Pra, shpesh rrjetet sociale janë me efektive sesa marketingu tradicional.

Printimet komerciale tradicionale (si nëpër gazeta dhe revista) dhe reklamat (si në radio dhe TV) nuk po përdoren më si më parë, ndërkohë që interneti, faqet e biznesit dhe platforma të tjera online po marrin pushtet.

Një kompanie prezente në Facebook nuk do t’i interesonte të lexonte komente që mund të ofendojnë apo ulin reputacionin e kompanisë së tyre.

Kjo flet qartë për fuqinë e klientëve si dhe lidhjes së ngushtë që është krijuar ndërmjet klientëve dhe produkteve apo shërbimeve.

Shumë platforma i krijojnë edhe mundesinë kompanive të shohin të dhëna të demografisë mesatare, të cilat mund t’i përdorin gjatë fazave të zhvillimit të produktit të tyre.

Shumë kompani akoma  kanë frikë, apo nuk kanë besim tek koha e harxhuar për marketing në rrjetet sociale.

Disa ankohen se është e ndërlikuar dhe se nuk mund të jetë frytdhënëse kur përdoruesit e këtyre rrjeteve flasin gjuhë të ndryshme.

Por referencat dhe sondazhet tregojnë të kundërtën.

Sipas Forbes.com në  industrinë  e marketingut të rrjeteve sociale, 58% e bizneseve që kanë rritur prenzencën e tyre në rrjetet online kanë patur rritje të shitjeve.

Pse të jetë biznesi juaj ai 42%?

Është adaptimi me mjedisin i cili do të çonte në sukses në të ardhmen dhe rritje në kompaninë apo biznesin tuaj.

Është koha të bëni hapat e duhur dhe të rrisni prezencën tuaj në platformat që për momentin kanë fuqinë e marketingut.

Por cfarë ju duhet që të jeni të sukses`shëm ?

Duhet të dini që për një suksese të padiskutuar në rrjetet sociale ju duhet një menaxher i tyre.

Do thoni që pse të paguaj një menaxher kur mund ta bëj vetë ?

Jeni gabim sepse një menaxher i rrjeteve sociale nuk bën thjesht postime.

Një menaxher i rrjeteve sociale është një profesionist i fushës që bën :

 • analizat e ndjeksëve tuaj (pra studion cfarë u pelqen atyre më shumë)
 • studion kerkimet e tregut(analizon për cfarë janë të interesuar njerëzit në tërsi)
 • krijon fushata që marrin vëmendjen e një pjese të gjërë njerzisht
 • rrisin shitjet tuaja në një kohë të shkurtër
 • ju krijojnë një emer tek njerëzit(bëjnë që njerzit të fiksojnë biznesin tuaj)
 • krijojnë besim dhe siguri tek klientët aktual dhe tek ato që sju njohin
 • analizojnë uljet e ngritjet e biznesit tuaj dhe arsyjet që i shkaktojnë

Besoj që duke marrë parasysh të gjitha ato cfarë lexuat më siper tani jeni të bindur që biznesit tuaj i duhet prezenca në rrjetet sociale.

Por jo vetëm kaq besoj që jeni të bindur që rrjetet sociale duhet të menaxhohen nga një ekspert i fushës.

Lexoni më shumë për shërbimin që ofrojmë ne : KLIKO KETU

Na kontaktoni :

Media sociale dhe menaxhimi i tyre nga nje ekspert i fushes

pse ju duhet nje social media manager

Media sociale : menaxhimi i rrjeteve sociale është procesi i krijimit, caktimit, analizimit dhe angazhimit me përmbajtje të postuar në platformat e mediave sociale, si Facebook, Instagram dhe Twitter. 

Një menaxher i mediave sociale mund të punësohet nga një markë, individ ose biznes për të arritur klientë të rinj në internet ose për të përmirësuar dhe ruajtur reputacionin e tyre.

Menaxherët e rrjeteve sociale janë ekspertë në trajtimin e aktivitetit të mediave sociale, nga përgjigja ndaj komenteve të klientëve deri tek zhvillimi i strategjisë se si të arrihen qëllimet afatgjata të marketingut duke botuar përmbajtje origjinale.

Sidoqoftë, ka edhe mjete të menaxhimit të mediave sociale që ju japin kontroll mbi strategjinë tuaj.

Edhe nëse koha juaj është e kufizuar, mjetet dhe shërbimet e menaxhimit të mediave sociale mund ta bëjnë prezencën tuaj të mediave sociale një përparësi.

Dhe nëse nuk po i bëni mediat sociale përparësi në këtë pikë të lojës, jeni në telashe.

Rrjetet sociale luajnë një pjesë integrale në peisazhin e biznesit.

Me 3.2 miliardë njerëz që përdorin mediat sociale në të gjithë botën, dhe 11 përdorues të rinj çdo sekondë, është e sigurt të thuash që moda është kthyer në një standard global.

Mjetet dhe shërbimet e menaxhimit të mediave sociale mund t’ju ndihmojnë të arrini këtë audiencë të madhe dhe ta bëni drejtimin e një fushate të mediave sociale padyshim më të thjeshtë.

Nëse dëshironi të filloni strategjinë e biznesit tuaj të mediave sociale, ka shërbime ekspertësh me të cilët mund të këshilloheni.

Ju mund të na besoni ne biznesin tuaj per të marrë disa kuota të krahasueshme për marketing dixhital dhe shërbime të menaxhimit të mediave sociale.

Në këtë faqe

 • Fillimi: Shpjegohet Menaxhimi i Mediave Sociale
 • Elementet kryesore të menaxhimit të mediave sociale
 • Përfitimet e menaxhimit të mediave sociale
 • Sa kushton menaxhimi i mediave sociale?
 • Statistikat e Menaxhimit të Medieve Sociale
 • Mjetet dhe shërbimet më të mira të menaxhimit të mediave sociale
 • Krahasoni Kuotat e Çmimeve
img-10

Po kërkoni një mënyrë për të përmirësuar marketingun tuaj?Angazhoni audiencën tuaj dhe rrisni fitimet tuaja me automatizimin e marketingut pa stres

Fillimi me mediat sociale dhe menaxhimin  e tyre

Angazhimi me audiencën tuaj përmes mediave sociale është më i rëndësishëm se kurrë.

Klientët ndërveprojnë me markat përmes Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn dhe më shumë, dhe ata presin përgjigje të shpejta dhe rezultate profesionale.

Këtu hyn menaxhimi i mediave sociale.

Mjetet e menaxhimit të mediave sociale

Nëse thjesht po lundroni në ujërat e marketingut të mediave sociale, postimet që bëni vetë nuk janë një mënyrë e shkëlqyer për të filluar.

Këto platforma mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni fushatat tuaja me ndërfaqe të thjeshta dhe gjithëpërfshirëse të krijuara për fillestarin e menaxherit të mediave sociale.

Plus, mjetet e menaxhimit të mediave sociale shpesh janë shumë të volitshme dhe shumë ofrojnë versione falas për tu provuar para se të blini.

Sidoqoftë, nëse doni të bëni vërtet një ndryshim në mediat sociale, do t’ju duhet një menaxher i tyre.

Shërbimet e Menaxhimit të Mediave Sociale

Ndërsa mjetet e menaxhimit të mediave sociale mund të ndihmojnë kompaninë tuaj të rrisë sasinë e përmbajtjes tuaj, përmirësimi i cilësisë së përmbajtjes suaj është po aq i rëndësishëm kur bëhet fjalë për të angazhuar audiencën tuaj të synuar.

Për fat të mirë, shërbimet e menaxhimit të mediave sociale janë të pajisura me njohuri dhe burime për të menaxhuar praninë tuaj të mediave sociale.

Përmes postimeve të synuara, reklamave të sponsorizuara dhe një game të gjerë taktikash të mediave sociale që janë përtej njohurive të zakonshme, këto shërbime mund ta sjellin biznesin tuaj në nivelin tjetër.

[sc name=”w” ]

Elementet kryesore të menaxhimit të rrjeteve sociale

Pavarësisht nëse punësoni një shërbim të marketingut në rrjetet sociale do të jeni në gjendje të transformoni biznesin tuaj nga dyqan i vogel në nje fabrikë pa harxhuar shumë.

Menaxhoni shumë llogari

Duke pasur parasysh gjendjen e mediave sociale sot, një nga aspektet më të vështira për t’u ndjekur është të gjitha llogaritë e ndryshme.

Midis Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn dhe tani TikTok, numri i madh i llogarive që duhet të menaxhoni mund të jetë i mjaftueshëm për të mbingarkuar edhe menaxherët më me përvojë të marketingut.

Me menaxhimin e mediave sociale, të gjitha ato llogari ngushtohen në një platformë të vetme.

Ju do të jeni në gjendje të postoni në secilin në çast, duke ju kursyer orë kohë në baza ditore.

Plus, me aftësinë për të postuar të njëjtën përmbajtje në shumë llogari në të njëjtën kohë, mund të siguroheni që biznesi juaj eshte ne rruge te duhur.

Planifikoni postimet paraprakisht

Ndoshta një nga faktet fatkeqe në lidhje me mediat sociale është se kohët më të mira për të postuar rrallë rreshtohen kur jeni në të vërtetë në internet.

Kjo do të thotë që ju duhet të prishni ditën tuaj dhe të postoni përmbajtje gjatë kohërave të rastësishme pa shumë kohezion.

Punonjesi i menaxhimit të rrjeteve sociale rregullon të gjitha keto.

Kjo ju lejon të caktoni postime paraprakisht për të shkuar drejtpërdrejt në çdo kohë që ju duket e përshtatshme, pavarësisht nga koha në atë moment.

Monitoroni komentet dhe përgjigjeni në mënyrë efikase

Me komentet të konsumatorëve që dëshirojnë shërbimin ndaj klientit përmes mediave sociale sesa telefonit ose postës elektronike, aftësia për të reaguar shpejt dhe me efikasitet është thelbësore.

Me funksionalitetin standard të platformës së mediave sociale, kjo është një punë e përditshme serioze që ka të ngjarë të përfshijë një përfaqësues 24/7 që mund të mbajë gjurmët e të gjitha gjërave për ju.

Për fat të mirë, nese e keni besuar  diku menaxhimin e mediave sociale, nuk do të jeni të detyruar të jeni në telefon gjatë gjithë kohës.

Ju do të jeni në gjendje të kontaktoni me lehtësi klientët që komentojnë përmbajtjen, si dhe të siguroni funksionalitetin e chatbot (në varësi të rrjetit social) për t’u përgjigjur menjëherë për t’ju dhënë pak kohë për të formuluar një përgjigje.

Analizoni angazhimin shoqëror ne rrjetet sociale

Ndërsa platformat e mediave sociale shpesh ofrojnë një lloj mjeti monitorimi më vete, marrja e një pamjeje të plotë se kush po merret me përmbajtjen tuaj mund të jetë e vështirë pa pak ndihmë.

Për fat të mirë, me softuerin e menaxhimit të mediave sociale, ju mund të merrni të gjithë informacionin që ju nevojitet për të parë se kush po merret me përmbajtjen tuaj, sa shpesh dhe nga vijnë.

Kjo do t’ju lejojë të strategjizoni më mirë në planin afatgjatë, pasi do të dini se çfarë funksionon dhe çfarë jo.

Merrni analitikë gjithëpërfshirës

Të kuptuarit se si është të komentosh dhe sa shpesh është i rëndësishëm, por çelësi për një marketing efektiv është një seri e fuqishme analitike, dhe shumë platforma të mediave sociale mbeten në atë front.

Por me softuerin e menaxhimit të mediave sociale, ju mund të merrni mjetet gjithëpërfshirëse të raportimit për të informuar me të vërtetë strategjinë tuaj nga lart poshtë.

Ju do të merrni qasje në numrat demografikë, statistikat gjeografike dhe një gamë të gjerë analitikash të tjerë që do të ofrojnë të dhëna vepruese për të përmirësuar praninë tuaj të mediave sociale në të gjithë bordin.

Bashkëpunoni për përmbajtjen

Standardet që zhvendosen vazhdimisht të mediave sociale e bëjnë të vështirë të bësh një ndikim, veçanërisht si biznes.

Ka kaq shumë postime të kombinuara me gjithë atë përmbajtje virale, duke ulur aftësinë tuaj për të arritur klientët në një mënyrë kuptimplote.

Kjo është ajo ku një ekip njerëzish mund të vijnë në ndihmë, dhe me menaxhimin e mediave sociale, ju do arrini goxha.

Ndërsa platformat nuk lejojnë shumë bashkëpunim, menaxhimi i mediave sociale nga nje ekspert ju jep mundesine qeato të aksesohet nga të gjithë punonjësit tuaj në të njëjtën kohë.

Kjo i lejon ata të bashkëpunojnë në postime specifike ose fushata të plota, kështu që ju të mund të përfitoni sa më shumë nga çdo postim.

[sc name=”w” ]

Buffer Analizoni Fejesën

Si mund të përfitojnë bizneset tuaja nga media sociale?

Mjetet dhe shërbimet e menaxhimit të mediave sociale janë krijuar për ta bërë më të lehtë marketingun, i cili në fund të fundit rrit fitimet.

Në fund të fundit, çfarë kuptimi ka të paguash për reklamim ose shërbime të reja nëse ato nuk do të përmirësojnë fitimet tuaja ?

Ndersa nje ekspert i social mediave arrin tju grumbulloje goxha fitime

Menaxhimi i mediave sociale mund t’ju ndihmojë te:

 • Kurseni kohë –  duke planifikuar postimet paraprakisht, në vend që të ngarkoni veten duke kujtuar të postoni në orët e pikut gjatë ditës.
 • Rritni autoritetin –  duke postuar shumë herë në ditë në një gamë të gjerë platformash.
 • Kuptoni audiencën tuaj –  duke siguruar analiza të hollësishme që shpjegojnë se kush po ju ndjek, nga vijnë, dhe çfarë duan nga biznesi juaj.
 • Përmirësoni mbështetjen e klientit –  duke krijuar një rrugë të thjeshtë për klientët që të pyesin për kompaninë tuaj përmes mediave sociale dhe duke e bërë të thjeshtë për ju që të përgjigjeni.
 • Merrni kontrollin e reputacionit të markës suaj – duke ju lejuar të monitoroni komentet dhe reagimet më nga afër, dhe të përgjigjeni sa më shpejt që të jetë e mundur.
 • Nxitni inovacionin –  duke inkurajuar bashkëpunimin krijues nëpër platforma të reja, për secilën fushatë të mediave sociale.

Qartë, menaxhimi i mediave sociale ka përfitime.

Por, të kuptuarit se si funksionon është vetëm hapi i parë në vendosjen nëse duhet ose jo të besoni rretet sociale tek nje ekspert.

Pra, cili është hapi tjetër ? Kostoja

img-12

Marketingu ka të bëjë më shumë sesa thjesht marrjen e pëlqimeveOptimizoni strategjinë tuaj sot me nje punonjes marketingu

[sc name=”w” ]

Rrjetet Sociale : Kostoja e menaxhimit

Menaxhimi i mediave sociale ka dy faktorë të rëndësishëm: numri i llogarive që planifikoni të menaxhoni dhe numri i postimeve që planifikoni të postoni paraprakisht.

Llogaritë e mediave sociale

Bukuria e mjeteve të menaxhimit të mediave sociale është aftësia juaj për të planifikuar postime për Facebook, Instagram, Twitter dhe madje LinkedIn nga një platformë e vetme.

Sidoqoftë, varësisht nga sa llogari po kërkoni të menaxhoni, çmimi mund të rritet.

Postimet në Mediat Sociale

Qëllimi kryesor i mjeteve të menaxhimit të mediave sociale është të caktojnë postimet paraprakisht në mënyrë që të mos keni nevojë të kaloni kohën tuaj të përsosur për të arritur ato orë kulmi. Sidoqoftë, nëse jeni duke u përpjekur të merrni përqasjen “sasi mbi cilësinë”, mund t’ju duhet të paguani pak më shumë.

çfarë është menaxhimi i mediave sociale?

Kostoja e Shërbimeve të Menaxhimit të Mediave Sociale

Nëse po kërkoni të hapni me të vërtetë potencialin e një fushate të rrjeteve sociale, shërbimet e menaxhimit të mediave sociale janë mënyra më e mirë për të shkuar.

Për shkak të kësaj, shërbimet e menaxhimit të mediave sociale ndryshojnë shumë në kosto, varësisht nga një gamë e gjerë faktorësh, duke përfshirë:

 • Madhësia e kompanisë tuaj
 • Sa shpesh planifikoni të postoni
 • Lloji i shërbimeve që ju kërkoni
 • Në cilat platforma dëshironi të ndani përmbajtje
 • Niveli i analizave që ju nevojiten
 • Pavarësisht nëse do të ofroni shërbimin ndaj klientit përmes mediave sociale

Kur bëhet fjalë për shërbimet e menaxhimit të mediave sociale, kostot e ndryshme e bëjnë të domosdoshme marrjen e një vlerësimi të personalizuar përpara se të merrni një vendim.

Për të marrë një ide të mirë të asaj që ekziston atje, hidhni një vështrim në disa mjete dhe shërbime që kemi shqyrtuar më poshtë.

diagram që tregon menaxhimin e mediave sociale
Statistikat e Menaxhimit të Rrjeteve Sociale

Ndryshe nga aspektet e tjera të biznesit tuaj, matja se sa e rëndësishme është media sociale për ndërtimin e një kompanie në rritje është shumë e vështirë.

Me metrika abstrakte dhe qasje unike ndaj suksesit, të paturit e disa statistikave për ta çuar mesazhin në shtëpi nuk do të dëmtojë kurrë.

 • Gjysma e popullsisë botërore përdor media sociale (kjo është 3.8 miliardë njerëz)
 • 97% e konsumatorëve dixhitalë  kanë përdorur mediat sociale në muajin e fundit
 • 45% e konsumatorëve  kanë kontaktuar një kompani në mediat sociale
 • 52% e zbulimit të markës ndodh në burimet shoqërore publike
 • 55% e tregtarëve socialë  etiketuan matjen e ROI si shqetësimin e tyre kryesor
 • Sipas një studimi të vitit 2011, tregtarët shohin një kthim mesatar prej 95% të investimeve  në menaxhimin e mediave sociale

Nëse këto statistika nuk nxjerrin në pah vlerën dhe rëndësinë e krijimit të një strategjie të menaxhimit të mediave sociale për kompaninë tuaj, ne nuk e dimë se çfarë do të bëjë.

Rrjetet sociale : Mjetet dhe shërbimet më të mira të menaxhimit

Tani e dini se çfarë përfshin menaxhimi i mediave sociale, përfitimet e tij dhe faktorët e kostos që do të përcaktojnë se çfarë lloj çmimi mund të prisni, këtu janë disa shembuj të kompanive që mund t’ju ndihmojnë.

Ne kemi bashkuar një përzgjedhje të mjeteve dhe shërbimeve kryesore të menaxhimit të mediave sociale në dispozicion në 2019.

Mendoni vete : Rrjetet Sociale dhe puna ne to

Nëse do të preferonit të ishit praktikë me mediat sociale të markës suaj, atëherë ka disa mjete të shkëlqyera që mund të zgjidhni, për të menaxhuar sesi e bëni këtë.

Mediat sociale për biznes nuk duhet të përfshijnë hyrjen në një llogari standarde në Facebook ose Twitter, ashtu si do të bënit me një faqe personale.

Bizneset duhet të jenë më të zgjuar.

Mjetet e menaxhimit të mediave sociale mund t’ju lejojnë të planifikoni azhurnime, të menaxhoni me efektshmëri komentet e shërbimit ndaj klientit dhe të mësoni rreth tendencave se si klientët tuaj ndërveprojnë me markën tuaj.

20 postimet më të pëlqyera në Instagram

rrjetet sociale instagram

20 postimet më të pëlqyera në Instagram

Cilat postime në Instagram jane me te pelqyera? Cilët influencues kanë gjetur formulën në gjenerimin e pëlqimeve? Gjeni në listën tonë postimet më të pëlqyera në Instagram

Nga të gjitha gjërat për të thyer një rekord, fotografia më e pëlqyer në Instagram (duke pasur parasysh se tani ka një miliard përdorues në muaj , dhe 3.5 miliardë pëlqime në ditë) është ndoshta një nga sfidat më të mëdha.

Ju duhet një vijim (shikoni se kush ka më shumë ndjekës në Instagram këtu ).

20 fotografitë më të pëlqyera në Instagram

* Nëse nuk jeni adhurues i Cristiano Ronaldos ose Kylie Jenner, kjo listë mund t’ju duket shqetësuese.

20. Një selfie e Kylie Jenner

Për të filluar është Kylie Jenner, e cila shfaqet në këtë listë më shumë se çdo person tjetër. Këtu ajo është me një pamje mjaft të drejtpërdrejtë të vetes duke pozuar para kamerës.

19. Kylie Jenner dhe Travis Scott

Dhe është Kylie përsëri prapa në moshën 19 vjeç. Kjo pamje mjaft provokuese është e Kylie Jenner dhe Travis Scott, babai i foshnjës së saj, Stormi.

18. Kylie dhe vajza e saj

Tri herë një sharm, është Kylie në  vendin e 18, dhe prezantimi ynë i parë për Stormi.

17. Cristiano duke u stervitur

Tjetra është futbollisti Cristiano Ronaldo. Një nga atletët më të famshëm në botë, ai ka qenë gjithashtu një peng i kësaj liste ndër vite.

16. Kylie kthehet

Këtu ajo është përsëri (dhe ne në asnjë mënyrë nuk kemi mbaruar ende me paraqitjet e saj). Në këtë shkrepje paraqitet ajo dhe Travis Scott.

15. Postimi i fundit i Kobe Bryant në Instagram

Çfarë do të kishte qenë një post mjaft i padëmshëm të bëhej diçka shumë më tepër pas vdekjes së papritur të Bryant. Një mesazh mbështetjeje dhe respekti për lojtarin tjetër LeBron James, komentet tani janë të mbushura me mesazhe me mesazhe të përzemërta si James ashtu edhe Bryant.

14. Gëzuar Ditëlindjen, Z. Ronaldo

Postimi i dytë i Cristianos në listë. Këtu ai po feston ditëlindjen me familjen e tij.

Prisni që shumë prej postimeve të tij të shfaqen në këtë listë shumë shpejt.

13. Stormi kujdeset për Kylie

Postimi ynë i 5-të Kylie tani, këtë herë është një video ku shfaqet vajza e saj Stormi.

12. Selena Gomez  me miqtë e saj

Një postim i mëparshëm i Selena Gomez dikur ishte më lart në këtë listë, por u shty nga një vezë e dytë dhe kjo foto.

Fotoja është e Selena Gomez në plazh duke festuar fejesën e shoqes së saj më të mirë dhe duket saktësisht si një foto që miqtë tuaj do të bënin gjatë verës.

11. Selena Gomez në Itali

Një tjetër Selena Gomez, por jo e fundit. Postimi ynë më i fundit në listë e sheh Gomez duke pozuar buzë një lumi në Itali.

Për çfarëdo arsye, njerëzit nuk mund të ngopen me Selena në Instagram.

10.  ‘The Rock’

E bëri lajmin në të gjithë botën, dhe ka qenë një hit i madh edhe në Instagram. Hyrja jonë më e re në listë është nga dasma e Dwayne Johnson.

Fotografia në vetvete është një pamje super e gëzueshme dhe tërheqëse e çiftit të lumtur në Hawaii.

9. Koha e banjës me flluska me Jenners

Ende jo postimi i fundit i Jenner në listë, këtë herë është një foto e bukur e vajzës së saj e rrethuar nga flluska. Ky post është gjithashtu më i fundit i postuar në listën tonë.

8. Lebron James i thotë lamtumirë Kobe Bryant

Bota ishte e shushatur nga vdekja e Kobe Bryant. Në një postim emocional, LeBron James ia derdh zemrën ndërsa flet për shokun e tij të sportit.

7. Mbjellja e pemëve për pëlqime

Ngjashëm me vendin tonë të parë në këtë listë, ky post është një i porsaardhur që shfaqet drejt e në hije.

Pjesë e një sipërmarrje për të mbjellë më shumë pemë , postimi premton të përkthejë pëlqimet në pyje. Në një kohë me mjedisin që është një temë kaq e madhe, nuk është për t’u habitur që kjo ka arritur në një pozitë të lartë këtu.

Ende në ditët e para, por a mund të jetë ky një pretendent për vendin e parë?

6. Gëzuar ditëlindjen, Travis Scott

Tjetra kemi një postim tërheqës nga Kylie Jenner ku ajo i uron ditëlindjen Travis Scott, babait të fëmijës së tyre.

5. Jennifer Aniston me disa miq të njohur

Postimi i saj i parë dhe tashmë në 20 të parët e të gjitha kohërave. Jennifer Aniston mblodhi bashkë-yjet e saj të miqve  për një foto komode në Instagram. Megjithëse nuk është cilësia më e mirë, është provuar masivisht popullor dhe nxiti raporte të lajmeve nga e gjithë bota.

Aniston theu gjithashtu një rekord, duke u bërë personi më i shpejtë për të marrë 1 milion ndjekës në prag. Bëma i mori asaj vetëm pesë orë e 16 minuta, rekord i konfirmuar nga Guinness World Records.

4. Kylie Jenner dhe Stormi.

Ky është postimi i 8-të i Kylie në 20 listat më të mira, dhe është më e pëlqyera deri më tani.

Ajo është shefi i Instagramit, nuk ka dyshim për këtë. Dhe ajo mbajti rekordin për foton më të pëlqyer në Instagram për një kohë mjaft të gjatë (341 ditë) gjithashtu me këtë postim.

Pastaj erdhi një kohë e gjatë veza. Ajo u rrëzua nga vendi i saj i parë nga një foto e një veze të mirëfilltë. Ndërsa ky post mbeti në vendin e dytë për një kohë të gjatë pas kësaj, disa fotografi më shumë e kanë kapërcyer atë gjithashtu.

3. Familja e Chadwick Boseman njofton vdekjen e tij

Bota u trondit kur dëgjoi për vdekjen e Chadwick Boseman nga kanceri në moshën 43 vjeç. Familja e tij përdori llogarinë e tij në Instagram për të njoftuar vdekjen e tij dhe për të bërë homazhe për aktorin tepër të talentuar.

2. Postimi i fundit i XXXTentacion në Instagram

Ky ishte postimi i fundit nga reperi XXXTentacion para vdekjes së tij në qershor 2018.

Në fakt është fotografia e vetme në burimin e tij në Instagram.

Eerily, një video muzikore u publikua pas vdekjes në të cilën reperi merr pjesë në varrimin e tij.

1. Një vezë.

Kjo foto e një veze theu rekordin e Kylie Jenner në Instagram nga një goditje e gjatë, me mbi 50 milion pëlqime në kohën e shkrimit.

Llogaria world_record_egg filloi një fushatë për të vendosur rekordin botëror për postimin më të pëlqyer në Instagram dhe ishte një ftesë që njerëzit thjesht nuk mund ta refuzonin.

Llogaria ishte e suksesshme dhe nuk kishte nevojë të krijonte shumë audiencë për ta bërë atë.

Veza e pacipë madje mori një përgjigje nga vetë Kylie.

Kishte shumë spekulime se kush ishte pas vezës, dhe me kalimin e kohës veza filloi të plasaritej.

Fjalë për fjalë, ajo postoi fotografi të tij duke u plasur.

Zbulimi i madh erdhi gjatë Super Bowl kur u zbulua që Hulu kishte partneritet me vezën për të rritur ndërgjegjësimin rreth shëndetit mendor.

Veza e bukur, nëse na pyet.

Faleminderit Wikipedia për sigurimin e postimeve në këtë listë.

Pse biznesi juaj ka nevojë për Social Media Manager

pse ju duhet nje social media manager

Ja arsyet se pse biznesi juaj ka nevojë për social media manager

Shumë biznese shkojnë deri në një pikë suksesi pa ndihmën e një menaxheri marketingu, por me rritjen e konkurencës lind nevoja për një të tillë. E njëjta gjë ndodh edhe në rrjetet sociale. Nuk është e rëndësishme vetëm të postoni foto apo video. Mënyra se si postohen, koha se kur duhen postuar, strategjia që duhet ndjekur, targetimi i klientëve është pikërisht dallimi.

Rrjetet sociale ndryshojnë me shpejtësi

Një menaxher i mediave sociale mund të mbajë gjurmët e ndryshimeve të algoritmeve dhe tendencave të reja brenda platformës, por gjithashtu të përshtatë strategjinë dhe përmbajtjen e bazuar në përditësimet më të fundit.
Një menaxher i medias sociale ka informacionin se çfarë ndryshimesh po ndodhin ose do të ndodhin së shpejti dhe janë në kohë të ndryshojnë strategjinë e ndjekur për një biznes apo edhe objketiva të  fushatës promocionale për të siguruar sukses.

Ju keni nevojë për një strategji të mediave sociale

Në takime me klientët pyetjes: A po ndiqni një stratëgji në rrjetet sociale? –përgjigjen se janë duke postuar cdo ditë foto apo video dhe besojnë se kaq mjafton. Ky është një gabim që bëhet më së shumti.
Një punonjës i juaji apo edhe ju vetë që postoni në mënyrë të rastësishme në profilet e mediave tuaja sociale për biznesin, pa plan, jeni duke e dëmtuar markën tuaj.

Ajo cfarë duhet të bëni në këtë rast:
Të studioni nëse në rrethin e punonjësve tuaj është dikush që ka aftësi të mira në menaxhimin e rrjeteve sociale dhe merr përsipër këtë detyrë me kohë të plotë edhe pse mund të jetë në një pozicion tjetër.
Të kontaktoni me agjensi marketingu që merren me këtë punë dhe mund të hartojnë një strategji për biznesin tuaj.

Social Media Manager identifikon problemet tuaja dhe kërkon zgjidhje efektive.
Ështe në gjëndje të vlerësojë se cilat janë qëllimet tuaja primare për vitin dhe t’i përkthejë ato në përmbajtjen dhe fushatat e mediave sociale.

Ju ndihmon të mbroni reputacionin tuaj dhe të krijoni lidhje me klientët tuaj

Menaxherët e mediave sociale janë vazhdimisht në alarm për çdo mesazh,shikim, pëlqim apo  koment që ndodh brenda mediave sociale në lidhje me një markë. Ata janë të vetëdijshëm se si të sillen brenda platformës, duke përfaqësuar markën. Punësimi i një individi i cili është me eksperiencë të madhe në këtë fushë është ndihmë e madhe për biznesin, pasi brenda sekondash një menaxher i mediave sociale mund të ndihmojë në zbutjen dhe zgjidhjen e një çështjeje që do të ishte kthyer ndryshe në një “fatkeqësi” nëse një individ më pak i stërvitur do të kishte marrë në dorë situatën.

Është jetike që menaxheri i medias sociale të zhvillojë jo vetëm zërin e duhur dhe emrin e markës brenda medias sociale, por edhe të punojë me individë të tjerë brenda biznesit, si mbështetja e klientit dhe PR. Janë shumë faktorë që ndikojnë në suksesin e një fushate.
Aksioni për t’iu përgjigjur një komenti, nëse është i mirë apo i keq, duhet gjithashtu të bëhet brenda një afati kohor të caktuar. Sa më shpejt aq më mirë. Marka juaj ose mund të ndihmojë në zgjidhjen e një problemi për një klient ose të bëjë që dikush të respektojë mënyrën se si lidhet marka juaj në mediat sociale me klientët.

Perspektiva – Brenda & Jashtë

Avantazhet e punësimit të një Agjencie për Marketing në Social Media

Identifikon problemet e markës tuaj që janë problemi kryesor për mosarritjen e objektivave.
Mund të kushtojë më pak financiarisht sesa punësimi i një punonjësi.
Menaxher i mediave sociale mund të ketë ide të freskëta të reja që ju mund të mos i keni konsideruar.
Ata gjithashtu kanë më shumë gjasa që të punojnë me markat e ngjashme me ju brenda agjencisë, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë me praktika më të mira, duke gjetur zgjigje se çfarë funksionon në industrinë tuaj të veçantë dhe çfarë jo.

Raportimi & Ndjekja

Të kesh një menaxher që është përgjegjës për të gjitha projektet e mediave të tua sociale mund të të ndihmojë të përmirësosh fushatën ekzistuese. Por një menaxher i medias sociale gjithashtu mund ta bëjë markën tuaj të “shkathët” – duke kaluar objektivat, kreativitet ose përmbajtjen nëse përpjekjet e tua të tanishme nuk po shkojnë aq mirë sa duhet.

Një menaxher i medias sociale do të kontrollojë fushatat tuaja rregullisht  duke optimizuar reklamën për t’u siguruar se jeni duke i shpenzuar mire paratë dhe se qëllimet tuaja po përmbushen apo jo.
Një menaxher i mediave sociale do të vëzhgojë fushatat me kalimin e kohës dhe do të dijë nëse një taktike po i vjen fundi ose nëse strategjia duhet të përmirësohet.

Në fund të muajt i japin përgjigje 3 pyetjeve:
Ç’ka u ekzekutua atë muaj?
Sa ishte rezultati në krahasim me muajt e mëparshëm?
Çfarë duhet bërë më tej?

Është më mirë të keni ndihmën e një profesionisti që do të kontribuojë në arritjen e qëllimeve tuaja dhe do të rritë normën e fitimit sesa të postoni në mënyrë të rastësishme në rrjetet sociale duke pritur një feedback që shpeshherë është me kthim shumë të ulët.

Social Media Marketing me pagesë: Këshilla Pro për bizneset e vogla

Kemi 2 lloje : organike dhe me pagesë. Me demografinë dhe interesat e audiencës që bëhen më të larmishme se kurrë, social media marketingu  i paguar është mënyra me efikase për të synuar klientët me demografikë dhe interesa që përputhen me biznesin tuaj . Konsiderohet si praktika më e mirë për të investuar në marketing social të paktën në fazat fillestare të biznesit tuaj , sepse ndihmon që topi të rrokulliset. Më poshtë janë pesë hapa veprimi për një fushatë të suksesshme të paguar të marketingut social.

Vendosni për një buxhet realist

Një fushatë e mirë marketingu jep Return On Investment (ROI) më të lartë të jetë e mundur ose në terma të tjera të marketingut, kthimi i shpenzimet mbi Reklamim (Return On Advertising Spend (ROAS)) . Përcaktoni buxhetin tuaj mujor për të shkuar drejt social media marketingut të paguar. Sa duhet të shpenzoni në marketing ? Duke folur në përgjithësi, keshillohet qe bizneset e vogla dhe të mesme lënë mënjanë 10 deri në 20 përqind të fitimeve për shpenzimet per marketingut.

Sekreti fshihet ne detaje

Ju duhet të jeni në gjendje të vendosni perimetra të hollësishëm, veçanërisht nëse shënjestrimi lokal është pjese perberese e klienteve te biznesit tuaj. Sa të hollësishme janë specifikimet demografike të audiencës në platformën e reklamave që keni zgjedhur? Për sa i përket shënjestrimit lokal, a është mjaft specifike diapazoni juaj i reklamave për të synuar vetëm fushat që biznesi juaj mbulon?

Gjeni nëse mund të zvogëloni cilësimet e vendndodhjes gjeografike. Për shembull, nëse drejtoni një biznes pastrimi kimik në Astir të Tiranes , nuk ka kuptim të përfshini njerëz që jetojnë në Kinostudio në shënjestrimin tuaj lokal. Në mënyrë të ngjashme, vetëm shënjestrimi i interesit mund të çojë në një fushatë të pakuptimtë. Për shembull, nëse drejtoni një kafene në Durres , nuk i shërben asnjë qëllimi që dikush që bashkëvepron në mënyrë aktive me përmbajtjen e reklames per kafenen, por jeton në Elbasan, të shohë reklamën tuaj .

Së pari përcaktoni nëse shënjestrimi lokal është thelbësor për biznesin tuaj. Nëse është kështu, duhet të jeni në gjendje të specifikoni synimin për të mbuluar vetëm zonën tuaj kryesore të biznesit. Ju mund të keni nevojë për shënjestrim të parcializuar për ta bërë të mundur këtë.

Platformë

Identifikoni se kush kontribuon në shitjet aktuale, gjinia, mosha, vendhja.

Cili segment i demografisë së klientit tuaj kontribuon më shumë në shitje? A janë burrat në të njëzetat apo gratë në të tridhjetat? A tregojnë të dhënat tuaja ndonjë korrelacion midis shitjeve dhe vendndodhjes së klientëve – urban kundrejt rurale? Analiza demografike është një domosdoshmëri për të kuptuar audiencën dhe për të filluar një fushatë të suksesshme sociale me pagesë.

Zgjidhni hapësirën e duhur

Gjeni median optimale të reklamave për biznesin tuaj. A është produkti ose shërbimi juaj më i popullarizuar në Instagram?

Instagram kërkon përfaqësim vizual të biznesit tuaj, që do të thotë se duhet të keni burime designe për të hartuar imazhe. Zgjidhni median e duhur duke pasur parasysh burimet dhe instrumentat qe keni biznesit tuaj per marketingun. Për shembull, Facebook dhe Instagram kërkojnë shumë dizajn grafik dhe redaktime të rastit të videos . Nëse nuk jeni i sigurt se ku të filloni, Boss.al është një vend i shkëlqyeshëm për të njohur rrjetet e ndryshme sociale.

Matni suksesin me KPI të mediave sociale

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për bizneset Online në Offline ( O2O ). Edhe me përshtypje të larta, angazhim dhe shkallë të klikimeve të një reklame, nuk ka asnjë mënyrë për të zbuluar se sa reklama ka kontribuar ne shitjet aktuale të dyqanit. Mënyra e vetme për të gjetur efikasitetin e reklamave sociale është të pyesni vizitorët se si kanë dëgjuar për biznesin tuaj, veçanërisht nëse kanë dëgjuar nga burimi i reklamës suaj të paguar. Identifikoni përqindjen e shitjeve që vijnë nga marketing social i paguar në mënyrë që të mund të vendosni KPI tuaj në përputhje me rrethanat