BOS.al

Le të flasim për projektin tuaj

iPhone apo Samsung, cili është më i mirë ?

iphone apo samsung

iPhone apo Samsung : BETEJA

Kjo betejë e vazhdueshme do të thotë vetëm se të dy kompanitë teknologjike do të vazhdojnë të përditësohen për të kapur interesin e klientëve. Askush nuk mund të thotë vërtet se cili është më i miri. Përputhshmëria e aplikacionit me tregun ndikon në zhvillimin e kompanisë. Kjo gjithashtu bëhet një konsideratë e madhe për kompanitë fillestare të teknologjisë që zhvillojnë produkte të njëjta.

Samsung

Samsung është një kompani e Koresë së Jugut me qendër në Seul. Kompania u themelua në 1 Mars 1938. Ajo njihet si një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të pajisjeve elektronike e cila fitoi një popullaritet të lartë me seritë e telefonave Galaxy. Besoni apo jo, Samsung filloi si një dyqan ushqimesh tregu. Ata hynë në industrinë e elektronikës dhe teknologjisë në fund të viteve 1970. Suksesi i tyre në fushën e teknologjisë filloi nga krijimi i televizioneve bardh e zi dhe më pas duke u bërë udhëheqës në shërbimet e teknologjisë së informacionit, transmeton Scan.

Apple

Steve Wozniak dhe Steve Jobs revolucionarizuan kompjuterët personalë. Së bashku, ata themeluan një nga kompanitë më të pasura në botë, Apple Inc. Apple krijoi kompjuter inovativë duke filluar nga kompjuterat personalë Apple I deri në fitoren e saj më të madhe në 2007, smartphoni më i famshëm i gjeneratës aktuale, iPhone, përcjell albinfo.ch. Kush e dinte që kompania e ndërtuar në një garazh do të rritet si kompania e parë prej 1 trilion dollarësh?

Iphone apo Samsung

Për tre vjet, iPhone i Apple mbizotëroi skenën e smartphone-ve që nga debutimi i tij në treg në 2007. Pastaj erdhi luftëtari i fortë i Android për të rivalizuar Apple. Samsung Galaxy Series ishte një ndryshues i lojës që shkaktoi betejën e ashpër Apple vs Samsung.

Madhësia e telefonit

Madhësitë fizike e telefonave inteligjentë ka ndryshuar ndër vite. Samsung dhe Apple ndryshojnë në madhësi për t’u ofruar konsumatorëve atë që duan duke përfshirë telefona të mesëm, të mëdhenj dhe të vegjël. Për madhësinë e ekranit, duket se nuk ka ndonjë ndryshim të madh. iPhone XS Max dhe Galaxy S10 + kanë një  diferencë prej 0,1 inç.

Siguria Iphone apo Samsung

Siguria e telefonave inteligjentë ka evoluar që nga konceptimi i saj. Sigurimi i telefonave nga ndërhyrës të padëshiruar mund të bëhet duke vendosur një pin bllokimi, skanim të gjurmëve të gishtërinjve dhe pattern lock. Konsumatorët e telefonave inteligjentë sot kanë nevojë për një kyçje të ekranit që është i shpejtë dhe i besueshëm.

iPhone X zbuloi një prej kodeve të sigurisë më efikase të ekranit për telefonat inteligjentë, Face ID. Me vetëm një shikim të vetëm, tani mund të shkyçni telefonat tuaj. Kjo është mjaft e popullarizuar në mesin e përdoruesve të telefonave inteligjentë pasi nuk ka nevojë të shënoni numra ose shenjë gishti që ndonjëherë kërkon disa prova. Ajo që ju duhet është të poziciononi iPhonin tuaj përpara jush për të skanuar fytyrën tuaj.

Samsung adoptoi idenë e përdorimit të njohjes së fytyrës. Seria e Samsung Galaxy S10 siguron pajisjen përmes llojit të bllokimit  përfshin modelin, PIN-i dhe fjalëkalim, si dhe lloji biometrik si sensori i gjurmëve të gishtërinjve dhe njohja e fytyrës.

Memoria Iphone apo Samsung

Madhësia e ruajtjes do të varet nga nevojat e përdoruesit. Nëse keni nevojë për një telefon me të cilin mund të ruani filma me rezolucion të lartë, atëherë konsideroni të blini një telefon me më shumë hapësirë. Të dy Samsung dhe Apple janë opsione të mira me madhësi të mëdha të ruajtjes. Samsung, sidoqoftë, vjen me një slot të zgjerimit MicroSD i cili rrit kufirin e ruajtjes së telefonit tuaj.

Zhvillimi i aplikacionit celular

Të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë gëzojnë aplikacione të ndryshme celulare që u mundësojnë atyre të komunikojnë, mësojnë dhe argëtohen. Edhe pse këto aplikacione janë të ngjashme, aplikacionet celulare zhvillohen ndryshe. Ata përdorin një sistem operativ të ndryshëm. Telefonat inteligjentë të Apple përdorin iOS, një sistem operativ të krijuar vetëm për pajisjet kompjuterike ose pajisjet e Apple. Samsung, nga ana tjetër, përdor sistemin operativ Android, një sistem operativ i përdorur gjerësisht nga shumica e prodhuesve të smartphone.

Gjuha e programimit

Megjithëse Android dhe iOS janë të dy sistemet operative, një ndryshim i madh qëndron në mënyrën e zhvillimit të tyre. Duke filluar me gjuhën e programimit të përdorur për të zhvilluar çdo sistem operativ, aplikacionet celulare të zhvilluara në Android janë programuar në Java, një gjuhë programimi e përdorur gjerësisht dhe shumë e njohur. Megjithëse shumë e njohur, Java kërkon që të shkruhen shumë kode, të cilat kërkojnë shumë kohë dhe përpjekje për të koduar.

Për iOS, gjuha e parë programuese që përdoret për të zhvilluar Apple është Object-C. Më vonë, Apple lëshoi ​​gjuhën e vet programuese, Swift. Kjo gjuhë programuese iOS është e njohur për tiparin e saj të lehtë për t’u përdorur në krahasim me paraardhësit e saj.

Koha dhe kostoja

Nuk ka përgjigje të sigurt nëse Android ose iOS është më i shpejtë ose më i lehtë për tu zhvilluar. Gjithmonë zbret në kompleksitetin e projektit. Megjithëse zhvillimi për Android kërkon më shumë kohë për shkak të pajisjeve të shumta që përdorin sistemin operativ Android.

Kostoja totale për zhvillimin varet gjithashtu nga faktorë të ndryshëm, me kompleksitetin e projektit të llogaritur si një prej tyre. Një faktor tjetër është niveli i zhvilluesit. Është plotësisht e rëndësishme nëse po punësoni më një zhvillues të jashtëm, në afërsi ose në det të hapur. Vendi i origjinës ndikon gjithashtu në kosto.

Ja kush eshte video e pare qe u postua ne Youtube

Si sot 15 vjet më parë – 23 prill 2005 –  u publikua video e 1 në YouTube nga themeluesi i saj Jawed Karim.

Themeluesi i YouTube, Jawed Karim postoi një video 18-sekondëshe të titulluar (Unë në kopshtin zoologjik). Që nga ajo kohe, video është parë mbi 90 milion herë. Deri më sot, është videoja e vetme në kanalin e Jaëed Karim.

Videoja hapet me fytyrën e Jawed Karim dhe flokët e tij të shpupurisur. “Në rregull,” fillon ai. “Ja ku jemi, para elefantëve.”

 

Jawed Karim dhe bashkëthemeluesit e tjerë ia shitën YouTube Google për 1.65 miliardë dollarë.

Sot, youtube ka më shumë se dy miliardë përdorues.

Sipas YouTube, çdo ditë shikohen një miliard orë video. Dhe e gjitha filloi me vizitën e Jawed Karim në kopshin zoologjik.