BOS.al

Le të flasim për projektin tuaj

Ja cili është fituesi më i mirë i vitit në YouTube

youtube trends in 2021

Epo, një fëmijë në veçanti – Forbes ka publikuar listën e saj vjetore të fituesve më të mirë në YouTube , e cila, kryesohet si fituesi më i mirë i vitit edhe një herë, drejtohet nga Ryan Kaji, i kanalit gjithnjë të njohur ‘ Ryan World ‘, i cili tani është vetëm 9 vjeç.

Koha për përkujtimin tuaj vjetor se fëmijët po fitojnë shumë më shumë se ju, dhe argëtohen më shumë duke bërë gjithashtu.

Videot e Kajit kryesisht përbëhen nga zhbllokime lodrash dhe klip me histori të lehta (si ky).

Dhe siç mund ta shihni nga numërimi i pamjeve, ato mbeten jashtëzakonisht të njohura në platformë, duke lehtësuar mundësi të gjera për fitime parash.

Sipas Forbes, Kaji fitoi 29.5 milion dollarë nga klipet YouTube në vitin 2020, nga 26 milion dollarë vitin e kaluar , kur Kaji ishte gjithashtu numri një në listën e Forbes. Kaji gjithashtu kryeson rrugën në 2018 (22 milion dollarë).

Kjo është një vrapim i mrekullueshëm për Ryan World, por ndërsa Kaji e bën atë të duket e thjeshtë, dhe mund të bëjë që ju të vini në dyshim zgjedhjet tuaja të karrierës, ai gjithashtu përfiton nga redaktimi i shkëlqyeshëm dhe një strategji e dedikuar e kanalit, e cila, do të duhej të supozonit se nuk është menduar mirë nga një fëmijë. Kështu që ju mund të qetësoheni në këtë.

Të tjerët në listën e fitimeve në YouTube 2020 përfshijnë Z. Beast, i cili sapo nisi një projekt masiv i cili e pa atë të hapte 300 restorante në të gjithë Amerikën . Favoritët për një kohë të gjatë Dude Perfect dhe Rhett dhe Link janë gjithashtu në listë , së bashku me Blippi, Jeffree Star dhe David Dobrik.

Top YouTube 2020

Aspiruesit e YouTube dhe tregtarët e YouTube mund të mësojnë shumë nga këto kanale, në lidhje me shënimet kryesore të prezantimit, përdorimin e tablove, titujt, gjatësinë e videos dhe më shumë.

Por ndoshta mësimi më i madh për të marrë nga këto yje të YouTube është qëndrueshmëria.

Po, çdokush mund të krijojë video dhe t’i ngarkojë ato në YouTube dhe kur shikon diçka si Bota e Ryan, mund të duket sikur dikush mund të krijojë klipe të ngjashëm, të thjeshtë, pa shumë punë.

Por pak njerëz e bëjnë atë në të vërtetë – pak bëjnë kohën dhe përpjekjen e nevojshme për të mësuar redaktimin e videos, për të mësuar elementët kryesorë të postimit në YouTube dhe për të rritur një audiencë deri në pikën ku ata mund të fitojnë para në mënyrë efektive.

Sepse ndërsa bërja e videove është e lehtë, bërja e videove të mira është e vështirë. Likeshtë si çdo lloj arti – çdokush mund të pikturojë një fotografi, por duhet pasion dhe përkushtim për të krijuar një kryevepër.

Këta yje kanë dhënë kohë, prandaj shërbejnë si një pikë e mirë fillestare për të kuptuar më shumë rreth asaj që funksionon në platformë dhe se si ju mund ta zhvilloni praninë tuaj.

Ju mund të shikoni yjet e plotë të Forbes Më të Lartë të Paguar të listës në YouTube këtu . 

Si të fitojmë para nga Youtube

si të fitojmë para nga youtube

Si të fitojmë para nga Youtube ? Lexo artikullin dhe do mësosh shumë !

Ja hapat qe duhet te ndiqni per te fituar para online me ane te Youtube.

Ndoshta keni dëgjuar histori rreth njerëzve që fitojnë para nëpërmjet Youtube, e madje disa janë bërë të pasur prej tij.

Mund t’ju jetë dukur e pabesueshme, por në fakt është mjaft e thjeshtë.

Mjafton të keni një ide të qartë, e të ndiqni këto hapa dhe do të jeni ju ata që mund të bëheni të pasur nga Youtube.

Ndërtoni kanalin tuaj në Youtube

Kanali juaj është prezenca juaj personale në youtube. Cdo llogari në Youtube ka një kanal të lidhur me të.

Një llogari në Youtube është e njëjtë me një llogari Google, dhe krijimi I një llogarie në Youtube do t’ju japë qasje në produkte të tjera të Google si Gmail dhe Drive.

Ngarkoni videot tuaja

Mundohuni të ngarkoni përmbajtje që janë me cilësi të lartë dhe nuk janë shumë të gjata.

Gjithashtu përpiquni të ngarkoni rregullisht dhe të qëndroni në përputhje me ngarkimet tuaja.

Edhe nëse përmbajtja juaj nuk është e mirë në fillim, vazhdoni ta përmirësoni. Praktika e bën të përsosur.

Mundohuni të bëni çdo video më të mirë se e fundit. Do të mësoheni ndërsa koha kalon.

Fitoni audiencën tuaj

Ndërtimi i një audience është çelësi për rritjen e fitimit të parave. Ju duhen njerëz që i shikojnë reklamat tuaja në mënyrë që të bëni para nga ato.

Nuk ka asnjë sekret për të patur shumë shikues përveçse të keni një përmbajtje të mirë.

Bëni “monetize” videot tuaja

Që të filloni të fitoni para, duhet të aktivizoni fitimin e parave.

Shkoni te www.youtube.com dhe klikoni “My channel” në faqen e internetit. KLikoni në linkun “Video Manager”. KLIkoni kanalin dhe Aktivizoni “Monetization”.

Merrni të paktën 10,000 klikime për të filluar të fitoni para

Mund të fitosh para nga një video ndërsa ngarkon duke klikuar në kartën Monetizimi dhe duke kontrolluar kutinë “Monetize with ads”.

Për të fituar para nga një video pasi të jetë ngarkuar, hapni “ “Video Manager” dhe klikoni “shenjën” $ pranë videos që dëshironi të fitoni.

Kontrolloni kutinë “Monetize with Ads”.

Konfiguroni Google AdSense

Ju mund të krijoni falas Google AdSense në faqen e internetit të AdSense. Kliko butonin “Sign Up Noë” për të krijuar llogarinë tuaj.

Ju duhet të jeni 18 vjeç ose më i vjetër për të krijuar llogarinë tuaj.

Nëse jeni më i ri se kaq, do t’ju duhet një i rritur për t’ju ndihmuar.

Ju duhet ose PayPal ose një llogari bankare dhe një adresë postare të vlefshme, si dhe informacione të tjera në mënyrë që AdSense të mund të verifikojë se kush jeni dhe kush të dërgoni paratë.

Ju fitoni vetëm para për klikim të reklamave dhe një sasi më të vogël për shikim, por shtohet me kalimin e kohës.

Kjo është arsyeja pse të kesh një audiencë është çelësi

Kontrolloni “Analytics”

Pasi të keni disa video në youtube, e t’i keni të monetarizuara mund të shikoni analytics për të parë se si videot tuaja po eci.

Shpërndajini videot tuaja nëpër rrjete sociale

Mos i shpërndani videot tuaja vetëm në Youtube, por në faqe të ndryshme, internet, rrjete sociale etj.

Duke i shpërndarë videot tuaja sa më shumë, rritni shanset që të merrni më shumë shikime.

Bëhuni partner me Youtube

Partnerët e Youtube, janë anëtarë të Youtube që i kanë videot e tyre me pagesë dhe kanë një numër mjaft të lartë shikimesh.

Partnerët fitojnë qasje në më shumë mjete për krijimin e përmbajtjeve dhe mund të fitojnë çmime për numrin e shikuesve që kanë.

Partnerët gjithashtu marrin akses në mbështetje shumë më të madhe të komunitetit dhe këshilla.

Ju mund të aplikoni për partneritetin e YouTube në çdo kohë nëpërmjet faqes së partnerit në YouTube.

Për të fituar akses në programet më të fuqishme të Partnerit, duhet të keni 15,000 orë kumulative shikimi për kanalin tuaj gjatë 90 ditëve të fundit.

A kanë rëndesi shtet nga ku shikohen videot tona ?

Po shtetet kanë shumë rëndesi pasi dhe fitimi nuk është njëlloj për të gjitha shtetet.

Disa nga shtetet që paguajnë më shumë për view :

 • USA , Canada
 • UK
 • Germany
 • Italy
 • France
 • Hollande
 • Suedi
 • etj

Shtetet që përmenda më siper janë shtetet nga ku vlen më shumë një view në Youtube

Pra nëse do bëjmë një llogaritje 1000 view nga Shqipëria janë diku të barabarta me 300 view në Amerikë për nga fitimi që na vjen pra 3 fish.

Ja pra ky ishte krej informacioni per te mësuar se si të fitojmë para nga youtube

Nëse po kerkoni mënyra të tjera për të fituar para kliko këtu  ….. KLIKO KETU…..

Social Media Menaxher

Menaxherët e mediave sociale janë përgjegjës të përfaqësojnë një kompani nëpër media sociale si zëri i vetëm i markës. Ata i përgjigjen komenteve, përpilojnë fushata dhe krijojnë kontent. Këta ekspertë ju ofrojnë organizatave udhëzime të nevojshme për të përmirësuar praninë e tyre online.

Me qëllime të qarta si: “përmirësoni trafikun e faqeve në internet” ose “optimizoni njohjen e markës”, menaxherët e social mediave rrisin biznesin tuaj përmes rrjeteve sociale si Facebook, Instagram dhe Twitter. Një dekadë më parë, ky rol ishte jo-ekzistent. Tani, më shumë kompani përqafojnë mediat sociale për rritjen e klientëve, dhe menaxhimi i rrjeteve sociale shpesh është thelbësor.

Çfarë bën një Social Media Menaxher?

Detyra e pare e nje social media menaxher eshte te implementoj nje plan marketingu.

Natyra e mediave sociale eshte shume e shpejt dhe zakonisht do te thote strategji me kohe te shkurter. Shumica e kompanive kryejn rishikime cdo 90 dite. Nderkohe qe planet ndryshojne, ato zakonisht fillojne me identifikimin e targetit te klienteve dhe duke vendosur nje program mbi krijimin e Kontentit.

Social media menaxher ka gjithashtu :

 • Celsin per komunikumin ne mediat social:  Ky rol percakton sa shpesh nje kompani duhet te postoj ne secilin kanal te social mediave dhe eshte pergjegjes per kthimin e pergjigjjeve.
 • Mbeshtetje per zhvillimin dhe identitetin e brandit: Ata tregojne pse-ne e cila ndihmon klientet te bashkeveprojne me organizaten tuaj.
 • Merr pjese ne strategjine ne designin vizual : Pavarësisht nëse janë fotot e profilit tuaj ose fotot e ekipit , nje social media manager siguron qe ju perputheni vizualisht me brandin tuaj.
 • Suporton strategji promocionale : Nje manager i Social media ju jep nje te dhena rreth reklamimit me pages, trafic organic dhe influencues te marketingut
 • Perpilon strategjin e angazhimit: Nje Social media manager degjon , pergjigjet dhe perfshihet me audiencen ne te gjitha kanalet. Kjo rrit shitjet dhe permirson mardheniet me klientet nepermjet perfshirjes.
 • Vendos nje strategji konvertimi: Nje Social media manager ve ne dukje pikat dhe shqetsimet e ndjeksve. Kjo ndihmon ata ne sygjerime si te kkonvertoj nje fans ne klient.

Aftesite qe nje Social Media Menaxher duhet te kete:

Social media menaxher jane nje komunitet specialistesh. Njejt si PR expert, ata dine si te ven ne dukje karakteristikat e nje brandi. Nje social media menaxher shume i mire di si te krijoj nje postim, te kthej pergjigjje dhe te angazhoje

Ne nje ekonomi online te shpejte, manger i mire i mediave sociale eshte gjithmon i perditsuar ne kohe reale me trendet e fundit ne te gjitha kanalet sociale. Ata ndjekin algoritme nga shume afer dhe perpilojne strategji te cilat lidhen me qellimet e brandit tuaj.

Social media menaxher gjithsahtu gjurmojne bisedat rreth brandit tuaj me social listening tools. Ata ndihmojne me gjithcka nga strategjit e krijimit te permbajtjes deri tek analiza shume kompetitive. Sa me shume te dish rreth klientit aq me kollaj eshte per te krijuar nje mesazh qe i pershtatet.

Social Media Menaxhimi Pro

Social media menaxher japin brandeve akses te menjehershem ne ekspertize te kanaleve sociale. Nderkohe qe algoritmet ndryshojne shume shpejte eshte e veshtire per pronaret e bizneseve qe te mbajne ritmin. Social media manager fokusojne gjithe energjine e tyre ne zotrimin e hapsirave te social mediave. Ata ofrojne perkushtim dhe krijimin e nje prespektive qe organizatat online kane nevoj per te lulezuar.

Social media Menaxher gjithashtu masin performancen e tyre duke e bere me te lehte gjurmimin e brandit tuaj. Ata japin analiza te rendesishme per treguesit kryesor te performances ne social media (Social media KPIs) :

 • Rritje e Audiences
 • Perfshirje e Audiences
 • Arritjet e Brandit
 • Reagime dhe fjala e marketingut ne te folur
 • Cilesia e vlersimit dhe shkalla e pergjigjjes
 • Drejtimi/ Trafiku
 • Shkalla e Konvertimeve

Me nje Social Media Menaxher dhe mjetet e duhura, do te ndricosh me shume thjeshtesi nder konkurentet.

Ja kush eshte video e pare qe u postua ne Youtube

Si sot 15 vjet më parë – 23 prill 2005 –  u publikua video e 1 në YouTube nga themeluesi i saj Jawed Karim.

Themeluesi i YouTube, Jawed Karim postoi një video 18-sekondëshe të titulluar (Unë në kopshtin zoologjik). Që nga ajo kohe, video është parë mbi 90 milion herë. Deri më sot, është videoja e vetme në kanalin e Jaëed Karim.

Videoja hapet me fytyrën e Jawed Karim dhe flokët e tij të shpupurisur. “Në rregull,” fillon ai. “Ja ku jemi, para elefantëve.”

 

Jawed Karim dhe bashkëthemeluesit e tjerë ia shitën YouTube Google për 1.65 miliardë dollarë.

Sot, youtube ka më shumë se dy miliardë përdorues.

Sipas YouTube, çdo ditë shikohen një miliard orë video. Dhe e gjitha filloi me vizitën e Jawed Karim në kopshin zoologjik.