BOS.al

Le të flasim për projektin tuaj

Google do të ndryshojë mënyrën e të punuarit edhe pas COVID-19

Google do të ndryshojë

Google dhe njëherë tjetër ka vendosur të shtyjë rikthimin e punonjësve në zyrë për shkak të pandemisë së Covid-19 dhe tani Google ka planifikuar të ndryshojë plotësisht mënyrën sesi punojnë kur të kthehen.

CEO i kompanisë Sundar Pichai pretendon se ky model nuk është aplikuar nga asnjë kompani e kësaj madhësie.

New York Times raportoi përmes një e-mail-i të brendshëm të kompanisë se zyrat e Google do të hapen pas Shtatorit 2021 por edhe që Google do të ndryshojë mënyrën e të punuarit.

Punonjësit do të shpenzojnë 3 ditë në javë pune në zyrat e kompanisë ndërsa pjesën tjetër kudo që të dëshirojnë.

Google e quan java punës fleksibël dhe shpreson se me këtë mënyrë punonjësit do të jenë më produktivë.

CEO i kompanisë Sundar Pichai pretendon se ky model nuk është aplikuar nga asnjë kompani e kësaj madhësie.

Në fillim të pandemisë Google ishte optimiste për rikthimin e punonjësve që nga Korriku 2020 por shty në Shtator, më në Janar 2021 e më pas Korrik 2021.

Afati i ri mund të tregojë se rikuperimi nga pandemia do të jetë më i gjatë sesa ishte menduar.

Gjithashtu rikujtojme se edhe Facebook po punon nga shpia dhe pritet një njoftim për punonjesit por edhe për porduresit pasi një pjesë e shërbimeve nga Facebook spo kryhen nga mbingarkesa.

Perktheu dhe pershtati : BOS.al

Facebook shton efektet AR dhe sfondet 360 në Messenger

facebook shton efektet

Facebook po kërkon të ndihmojë përdoruesit e desktopit të Messenger të festojnë sezonin e festave me një seri të re efektesh AR , filtrash dhe sfondesh 360 gradë , efektet e para të llojit të tyre që do të shtohen në versionin desktop të aplikacionit.

Përdoruesit kanë qenë në gjendje të shtojnë efekte AR brenda ndërveprimeve të tyre të rregullta, në aplikacionin Messenger, për disa kohë, me Facebook duke shtuar sfonde 360 ​​gradë në aplikacion përsëri në Prill .

Tani, ato do të jenë të disponueshme edhe në versionin desktop, me një sërë opsionesh sezonale – siç shpjegohet nga Facebook :

” Ju mund të zgjidhni nga një sërë efektesh AR me temë pushimesh që fillojnë të përhapen sot, duke përfshirë Santa’s Lap, Winter Village, Christmas Tree Hat, Yeti Grumpy, Dritat Festive dhe Elf Christmas”

Pra, nëse dëshironit të dukeni aq të zymtë sa personi në shembullin e mësipërm, tani mundeni, me kapele dixhitale dhe maska ​​për t’ju ndihmuar të përhapni gëzimin e Krishtlindjes brenda thirrjeve tuaja desktop në Messenger.

Facebook njoftoi përhapjen e plotë të versionit desktop të Messenger përsëri në prill , pasi e testoi atë në tregjet e zgjedhura më parë gjatë vitit . Në atë kohë, Facebook vuri në dukje se kishte parë një rritje më shumë se 100% të njerëzve që përdorin shfletuesin e tyre desktop për thirrje audio dhe video në Messenger, pasi ata kërkonin të qëndronin të lidhur gjatë pandemisë. Duke pasur parasysh këtë, Facebook u përpoq të siguronte mjete më të dedikuara për të përballuar kërkesën në rritje – dhe me COVID-19 të vendosur për të mbajtur familjet larg gjatë pushimeve, kjo pa dyshim do të shohë që përdorimi i desktopit të Messenger të rritet përsëri gjatë javëve të ardhshme.

Si të tilla, këto shtesa të reja kanë kuptim, ndërsa ato sjellin edhe versionin desktop të aplikacionit më në përputhje me aplikacionin e rregullt celular.

” Për të hyrë në ndonjë nga filtrat dhe efektet e festave thjesht hapni aplikacionin Messenger në desktopin tuaj dhe filloni një telefonatë me video, krijoni një dhomë ose hapni kamerën e Messenger. Klikoni në ikonën e fytyrës buzëqeshëse për të parë skedat e filtrave dhe sfondeve.” 

Ju mund të shkarkoni aplikacionin e ri Messenger për Desktop në  dyqanet Mac  dhe Windows .

Facebook dhe Instagram bëjnë veprimin e papritur në Evropë

facebook dhe instagram

Facebook do të çaktivizojë disa shërbime në aplikacionet Messenger dhe Instagram për qytetarët në Evropë, për t’u siguruar që ato të jenë në përputhje me ndryshimin e rregullave të privatësisë.

Nga 21 dhjetori, aplikacionet e mesazheve do të përshtaten me rregullat e BE-së, të njohura si direktiva ePrivacy.

Facebook ka vendosur të çaktivizojë disa opsione interaktive dhe të ofrojë vetëm një shërbim thelbësor të mesazheve deri në një moment të dytë. Sondazhet e bisedave në grupe në Messenger janë një ndër shërbimet për t’u çaktivizuar.

Mundësia për të vendosur pseudonime për miqtë në Messenger gjithashtu do të çaktivizohet, ndërsa ndarja e filtrave të fytyrës me realitet të shtuar përmes mesazhit direkt në Instagram do të çaktivizohet gjithashtu në Evropë. Opsionet kryesore të mesazheve dhe thirrjeve në Instagram dhe Messenger nuk do të preken. Facebook tha se nuk kishte botuar një listë të të gjitha shërbimeve që po pezullonte në Evropë sepse do t’i riaktivizojë nëse përshtaten me rregullat.

Rikujtojme qe Facebook kohet e fundit ka bere ndryshime dhe ne paraqitje.

Facebook ka hequr nga sistemi i tij Facebook Mobile dhe Facebook Classic.

Gjithashtu cdo dite po njoftohemi per ndryshime thelbesore nga Facebook dhe per pjesen e Facebook Ads.

Instagram gjithashtu ka njoftuar me ndryshimet e veta , pavarsisht se shume funksionalitete si pjesa e ankesave i kan pezulluar si pasoje e COVID-19.

Pershtati dhe perktheu | BOS.al

facebook dhe instagram

Social Media Menaxher

Menaxherët e mediave sociale janë përgjegjës të përfaqësojnë një kompani nëpër media sociale si zëri i vetëm i markës. Ata i përgjigjen komenteve, përpilojnë fushata dhe krijojnë kontent. Këta ekspertë ju ofrojnë organizatave udhëzime të nevojshme për të përmirësuar praninë e tyre online.

Me qëllime të qarta si: “përmirësoni trafikun e faqeve në internet” ose “optimizoni njohjen e markës”, menaxherët e social mediave rrisin biznesin tuaj përmes rrjeteve sociale si Facebook, Instagram dhe Twitter. Një dekadë më parë, ky rol ishte jo-ekzistent. Tani, më shumë kompani përqafojnë mediat sociale për rritjen e klientëve, dhe menaxhimi i rrjeteve sociale shpesh është thelbësor.

Çfarë bën një Social Media Menaxher?

Detyra e pare e nje social media menaxher eshte te implementoj nje plan marketingu.

Natyra e mediave sociale eshte shume e shpejt dhe zakonisht do te thote strategji me kohe te shkurter. Shumica e kompanive kryejn rishikime cdo 90 dite. Nderkohe qe planet ndryshojne, ato zakonisht fillojne me identifikimin e targetit te klienteve dhe duke vendosur nje program mbi krijimin e Kontentit.

Social media menaxher ka gjithashtu :

 • Celsin per komunikumin ne mediat social:  Ky rol percakton sa shpesh nje kompani duhet te postoj ne secilin kanal te social mediave dhe eshte pergjegjes per kthimin e pergjigjjeve.
 • Mbeshtetje per zhvillimin dhe identitetin e brandit: Ata tregojne pse-ne e cila ndihmon klientet te bashkeveprojne me organizaten tuaj.
 • Merr pjese ne strategjine ne designin vizual : Pavarësisht nëse janë fotot e profilit tuaj ose fotot e ekipit , nje social media manager siguron qe ju perputheni vizualisht me brandin tuaj.
 • Suporton strategji promocionale : Nje manager i Social media ju jep nje te dhena rreth reklamimit me pages, trafic organic dhe influencues te marketingut
 • Perpilon strategjin e angazhimit: Nje Social media manager degjon , pergjigjet dhe perfshihet me audiencen ne te gjitha kanalet. Kjo rrit shitjet dhe permirson mardheniet me klientet nepermjet perfshirjes.
 • Vendos nje strategji konvertimi: Nje Social media manager ve ne dukje pikat dhe shqetsimet e ndjeksve. Kjo ndihmon ata ne sygjerime si te kkonvertoj nje fans ne klient.

Aftesite qe nje Social Media Menaxher duhet te kete:

Social media menaxher jane nje komunitet specialistesh. Njejt si PR expert, ata dine si te ven ne dukje karakteristikat e nje brandi. Nje social media menaxher shume i mire di si te krijoj nje postim, te kthej pergjigjje dhe te angazhoje

Ne nje ekonomi online te shpejte, manger i mire i mediave sociale eshte gjithmon i perditsuar ne kohe reale me trendet e fundit ne te gjitha kanalet sociale. Ata ndjekin algoritme nga shume afer dhe perpilojne strategji te cilat lidhen me qellimet e brandit tuaj.

Social media menaxher gjithsahtu gjurmojne bisedat rreth brandit tuaj me social listening tools. Ata ndihmojne me gjithcka nga strategjit e krijimit te permbajtjes deri tek analiza shume kompetitive. Sa me shume te dish rreth klientit aq me kollaj eshte per te krijuar nje mesazh qe i pershtatet.

Social Media Menaxhimi Pro

Social media menaxher japin brandeve akses te menjehershem ne ekspertize te kanaleve sociale. Nderkohe qe algoritmet ndryshojne shume shpejte eshte e veshtire per pronaret e bizneseve qe te mbajne ritmin. Social media manager fokusojne gjithe energjine e tyre ne zotrimin e hapsirave te social mediave. Ata ofrojne perkushtim dhe krijimin e nje prespektive qe organizatat online kane nevoj per te lulezuar.

Social media Menaxher gjithashtu masin performancen e tyre duke e bere me te lehte gjurmimin e brandit tuaj. Ata japin analiza te rendesishme per treguesit kryesor te performances ne social media (Social media KPIs) :

 • Rritje e Audiences
 • Perfshirje e Audiences
 • Arritjet e Brandit
 • Reagime dhe fjala e marketingut ne te folur
 • Cilesia e vlersimit dhe shkalla e pergjigjjes
 • Drejtimi/ Trafiku
 • Shkalla e Konvertimeve

Me nje Social Media Menaxher dhe mjetet e duhura, do te ndricosh me shume thjeshtesi nder konkurentet.