BOS.al

Le të flasim për projektin tuaj

Si të fitojmë para nga Youtube

si të fitojmë para nga youtube

Si të fitojmë para nga Youtube ? Lexo artikullin dhe do mësosh shumë !

Ja hapat qe duhet te ndiqni per te fituar para online me ane te Youtube.

Ndoshta keni dëgjuar histori rreth njerëzve që fitojnë para nëpërmjet Youtube, e madje disa janë bërë të pasur prej tij.

Mund t’ju jetë dukur e pabesueshme, por në fakt është mjaft e thjeshtë.

Mjafton të keni një ide të qartë, e të ndiqni këto hapa dhe do të jeni ju ata që mund të bëheni të pasur nga Youtube.

Ndërtoni kanalin tuaj në Youtube

Kanali juaj është prezenca juaj personale në youtube. Cdo llogari në Youtube ka një kanal të lidhur me të.

Një llogari në Youtube është e njëjtë me një llogari Google, dhe krijimi I një llogarie në Youtube do t’ju japë qasje në produkte të tjera të Google si Gmail dhe Drive.

Ngarkoni videot tuaja

Mundohuni të ngarkoni përmbajtje që janë me cilësi të lartë dhe nuk janë shumë të gjata.

Gjithashtu përpiquni të ngarkoni rregullisht dhe të qëndroni në përputhje me ngarkimet tuaja.

Edhe nëse përmbajtja juaj nuk është e mirë në fillim, vazhdoni ta përmirësoni. Praktika e bën të përsosur.

Mundohuni të bëni çdo video më të mirë se e fundit. Do të mësoheni ndërsa koha kalon.

Fitoni audiencën tuaj

Ndërtimi i një audience është çelësi për rritjen e fitimit të parave. Ju duhen njerëz që i shikojnë reklamat tuaja në mënyrë që të bëni para nga ato.

Nuk ka asnjë sekret për të patur shumë shikues përveçse të keni një përmbajtje të mirë.

Bëni “monetize” videot tuaja

Që të filloni të fitoni para, duhet të aktivizoni fitimin e parave.

Shkoni te www.youtube.com dhe klikoni “My channel” në faqen e internetit. KLikoni në linkun “Video Manager”. KLIkoni kanalin dhe Aktivizoni “Monetization”.

Merrni të paktën 10,000 klikime për të filluar të fitoni para

Mund të fitosh para nga një video ndërsa ngarkon duke klikuar në kartën Monetizimi dhe duke kontrolluar kutinë “Monetize with ads”.

Për të fituar para nga një video pasi të jetë ngarkuar, hapni “ “Video Manager” dhe klikoni “shenjën” $ pranë videos që dëshironi të fitoni.

Kontrolloni kutinë “Monetize with Ads”.

Konfiguroni Google AdSense

Ju mund të krijoni falas Google AdSense në faqen e internetit të AdSense. Kliko butonin “Sign Up Noë” për të krijuar llogarinë tuaj.

Ju duhet të jeni 18 vjeç ose më i vjetër për të krijuar llogarinë tuaj.

Nëse jeni më i ri se kaq, do t’ju duhet një i rritur për t’ju ndihmuar.

Ju duhet ose PayPal ose një llogari bankare dhe një adresë postare të vlefshme, si dhe informacione të tjera në mënyrë që AdSense të mund të verifikojë se kush jeni dhe kush të dërgoni paratë.

Ju fitoni vetëm para për klikim të reklamave dhe një sasi më të vogël për shikim, por shtohet me kalimin e kohës.

Kjo është arsyeja pse të kesh një audiencë është çelësi

Kontrolloni “Analytics”

Pasi të keni disa video në youtube, e t’i keni të monetarizuara mund të shikoni analytics për të parë se si videot tuaja po eci.

Shpërndajini videot tuaja nëpër rrjete sociale

Mos i shpërndani videot tuaja vetëm në Youtube, por në faqe të ndryshme, internet, rrjete sociale etj.

Duke i shpërndarë videot tuaja sa më shumë, rritni shanset që të merrni më shumë shikime.

Bëhuni partner me Youtube

Partnerët e Youtube, janë anëtarë të Youtube që i kanë videot e tyre me pagesë dhe kanë një numër mjaft të lartë shikimesh.

Partnerët fitojnë qasje në më shumë mjete për krijimin e përmbajtjeve dhe mund të fitojnë çmime për numrin e shikuesve që kanë.

Partnerët gjithashtu marrin akses në mbështetje shumë më të madhe të komunitetit dhe këshilla.

Ju mund të aplikoni për partneritetin e YouTube në çdo kohë nëpërmjet faqes së partnerit në YouTube.

Për të fituar akses në programet më të fuqishme të Partnerit, duhet të keni 15,000 orë kumulative shikimi për kanalin tuaj gjatë 90 ditëve të fundit.

A kanë rëndesi shtet nga ku shikohen videot tona ?

Po shtetet kanë shumë rëndesi pasi dhe fitimi nuk është njëlloj për të gjitha shtetet.

Disa nga shtetet që paguajnë më shumë për view :

  • USA , Canada
  • UK
  • Germany
  • Italy
  • France
  • Hollande
  • Suedi
  • etj

Shtetet që përmenda më siper janë shtetet nga ku vlen më shumë një view në Youtube

Pra nëse do bëjmë një llogaritje 1000 view nga Shqipëria janë diku të barabarta me 300 view në Amerikë për nga fitimi që na vjen pra 3 fish.

Ja pra ky ishte krej informacioni per te mësuar se si të fitojmë para nga youtube

Nëse po kerkoni mënyra të tjera për të fituar para kliko këtu  ….. KLIKO KETU…..

19 llogaritë kryesore më të ndjekura në Instagram

img-3

Me rreth 1 miliard përdorues aktivë mujorë , Instagram është një platformë masive dhe jashtëzakonisht e popullarizuar në të gjithë botën.

Ne tashmë kemi parë postimet më të pëlqyera në Instagram , por cilat llogari kanë më shumë ndjekës në Instagram?

Shkoni poshtë për të zbuluar 20 llogaritë kryesore, duke filluar nga lojtarët e futbollit te muzikantët deri te markat.

20. Katy Perry (107 milion ndjekës)

Ylli global i popit Katy Perry është në vendin e 20-të (megjithëse ajo ende ka një nga llogaritë më të ndjekura në Twitter ).

Llogaria e saj është kryesisht foto nga ngjarjet dhe videot e saj muzikore, selfiet dhe përditësimet e përgjithshme të jetës. Ajo gjithashtu mban permledhje kryesore të vizitave të saj në vende rreth botës.

19. Miley Cyrus (116 milion ndjekës)

Tjetra kemi Miley Cyrus, ylli fëmijë qe u bë gjigand i popit.

Cyrus ka një llogari mjaft tipike në Instagram. Shumë selfie, së bashku me pamjet nga fotosesionet dhe pjesëmarrja e saj në ngjarje.

18. Nike (122 milion ndjekës)

Marka jonë e parë në listë, Nike, ka kuptuar qartë se sa e vlefshme është një prania ne social media.

Ai përshtatet dhe ndryshon me markën e tyre, dhe ka një përzierje të mirë të videos dhe fotove.

Me një temë të fortë dhe postime me cilësi të lartë, nuk është për t’u habitur që Nike është një nga markat e pakta që hyn në 20 të parët.

17 Khloe Kardashian (122 milion ndjekës)

Ne kemi të parët nga shumë Kardashians dhe Jenners në këtë listë (jo se kjo do të jetë një surprizë për këdo).

Khloé Kardashian zë vendin e 19-të.

Ajo dhe familja e saj kanë gjetur sukses të madh në platformë, duke e përdorur atë për të postuar në lidhje me jetën e tyre, bizneset dhe aktivitetet.

16. Nicki Minaj (123 milion ndjekës)

Çuditërisht kjo listë ka shumë muzikantë dhe Nicki Minaj është e radhës në listë.

Llogaria e saj pëlqehet thjesht nga sa prisni – shumë fotografi nga turnetë dhe ngjarjet e saj, jeta e saj personale, madje edhe disa nga fansat e saj.

15. Jennifer Lopez (133 milion ndjekës)

Tjetra është Jennifer Lopez. Një tjetër aktor dhe muzikant në listë, Jenni nga blloku gjithashtu bën një përpjekje të drejtë në llogarinë e saj në Instagram.

Me tarifën e zakonshme të fotografive në prapaskenë, promovimit të muzikës dhe videove, JLo gjithashtu ka një sërë Pikat kryesore të Historisë nga ngjarjet që merr pjesë dhe hashtagët që ajo ka krijuar.

14. Taylor Swift (140 milion ndjekës)

Tjetra kemi Taylor Swift, e cila është rastësisht personi më me ndikim në Twitter .

Ashtu si me Katy Perry, suksesi në Twitter nuk përkthehet domosdoshmërisht duke u rritur në krye të listës në Instagram.

Thënë kjo, Swift është një postuese shumë më produktive në Instagram sesa Twitter, me Pikat kryesore të Historisë, shkrepje nga shfaqjet dhe promovime të punës dhe aktiviteteve të saj më të fundit (së bashku me selfiet e zakonshme dhe postimet personale të jetës).

13. Kendall Jenner (141 milion ndjekës)

Tjetra kemi modelin Kendall Jenner.

Llogaria e saj është mjaft e drejtpërdrejtë, përmban promovim të fotosesioneve dhe punës së saj të modës, selfie dhe fotografi të jetës së saj private.

12. Neymar (143 milion ndjekës)

Futbollisti ynë i parë në listë, dhe vetëm duke u futur në dhjetëshen e parë, është Neymar. Ai aktualisht është një sulmues për Paris Saint-Germain.

Çuditërisht për një yll sporti llogaria e tij është plot me fotografi të tij duke luajtur futboll, duke u shoqëruar me njerëz të tjerë të famshëm dhe duke jetuar në përgjithësi jetën e lartë.

11. National Geographic (146 milion ndjekës)

Një markë tjetër në listë është National Geographic, revista natyra.

Instagram është, sigurisht, një platformë vizuale, kështu që National Geographic ka përfituar plotësisht duke postuar foto nga fotografët e tyre.

Imazhe dhe video mahnitëse nga e gjithë bota kanë qenë befasisht të njohura për përdoruesit.

10. Justin Bieber (150 milion ndjekës)

Ja Biebs. Duke qenë një nga yjet më të mëdhenj të pop-it në planet, nuk është për t’u habitur që ai bëri listën.

Llogaria e tij është pak më budalla se yjet mesatarë të pop-ut, duke përfshirë fotot e tij duke u shoqëruar me shokë të famshëm, versione vizatimorë të tij dhe, natyrisht, shakanë e tij të shtatzënisë në Fools April.

9. Beyoncé (155 milion ndjekës)

Tjetra kemi vetë Mbretëreshën Beu.

Së bashku me renditjen e lartë në listë, njoftimi i saj i shtatzënisë ishte dikur postimet më të pëlqyera në Instagram.

Llogaria e saj në vetvete është mjaft e drejtpërdrejtë, duke përfshirë pjesën më të madhe të paraqitjeve të saj dhe punën profesionale, me disa postime më personale midis tyre.

8. Lionel Messi (168 milion ndjekës)

Tjetra kemi futbollistin Lionel Messi, kapitenin e Barcelona FC dhe ekipin kombëtar të futbollit argjentinas.

Një nga lojtarët më të famshëm në botë, Instagrami i tij është ai që ju mund të prisni: pamje nga ai duke luajtur, një vështrim në jetën e tij personale dhe një pasqyrë në ngjarjet e tjera që ai merr pjesë.

Gjithashtu, ai qen i pabesueshëm.

7. Kim Kardashian (191 milion ndjekës)

E dyta për të fundit Kardashian ose Jenner në listë dhe, pa dyshim, më e famshmja.

Llogaria e saj është, pa dyshim, mjaft e ngjashme me ato të anëtarëve të familjes së saj. Shumë fotografi nga modelimi i saj dhe ngjarjet që merr pjesë, së bashku me gjëra personale si fotot e vjetra të familjes.

6. Selena Gomez (195 milion ndjekës)

Një ndeshje e rregullt në listën më të pëlqyer të postimeve në Instagram , është muzikantja dhe aktori Selena Gomez.

Llogaria e saj është tarifa e zakonshme e yjeve të pop-it për selfie, vetë në ngjarje, fotografi të miqve të saj, por gjithashtu përfshin disa postime politike rreth temave si të drejtat e grave.

5. Kylie Jenner (200 milion ndjekës)

Pavarësisht se nuk hyri në pesë të parat, Kylie Kenner është pa dyshim ylli më i madh në Instagram. Ajo dikur mbante vendin e parë për postimet më të pëlqyera në Instagram , ndërsa ka shënime të shumta në 20 të parat ndërsa flasim.

Vetë llogaria e saj përqendrohet në punën dhe jetën e saj personale, me shumë fotografi për fëmijë dhe foto me partnerin e saj.

4. Dwayne ‘The Rock’ Johnson (203 milion ndjekës)

Mundësi ynë i vetëm dhe i vetëm në 20 të parët është Dwayne ‘The Rock’ Johnson.

Ylli i WWE dhe tani aktori me famë botërore, ai zë vendin e 4-të.

Jo shumë surpriza në llogarinë e tij – ka shumë shkrepje nga xhirimet, fotografitë e tij në palestër dhe postimet në lidhje me familjen e tij.

3. Ariana Grande (206 milion ndjekës)

Muzikanti ynë i fundit në listë është super ylli global Ariana Grande.

Një nga këngëtaret më të famshme dhe më të njohura në planet, është e natyrshme që ajo do të ishte kaq e popullarizuar në Instagram (dhe ajo është gruaja më e ndjekur në Instagram, për tu nisur).

Ushqimi i saj është plot me fotografi të performancës së saj, duke takuar njerëz të tjerë të famshëm dhe përshkrimet tuaja të përgjithshme të të jetuarit në jetën e lartë të muzikës pop.

2. Cristiano Ronaldo (241 milion ndjekës)

Tani arrijmë tek njeriu ynë më i ndjekur në Instagram: futbollisti i shkëlqyeshëm, Cristiano Ronaldo. Sulmues për Juventusin dhe kapiten për ekipin kombëtar Portugez, ai është një nga futbollistët më të mirë që bota ka njohur.

Kur bëhet fjalë për ushqimin e tij, ka pak surpriza. Ka shumë fotografi familjare, fotografi të tij duke luajtur futboll, dhe shumë imazhe të tij në përgjithësi duke përjetuar gjërat e mira në jetë.

Cristiano Ronaldo është gjithashtu personi i parë që arrin 200 milion ndjekës në Instagram. Bukur!

1. Instagram (375 milion ndjekës)

Më në fund, dalja përpara me 300 milion ndjekës, është llogaria zyrtare e Instagram.

Ushqimi i tyre ka një qëllim të qartë – të tregojë njerëzit dhe trendet më të mira dhe më interesante në Instagram. Së bashku me këtë, ata gjithashtu promovojnë përmbajtjen e tyre IGTV që ata dalin dhe krijojnë vetë.

A do dikush ndonjëherë në krye të Instagram-it për ndjekësit?

Epo, nëse një vezë mund të mundë Kylie Jenner , gjithçka është e mundur.

Ja kush eshte video e pare qe u postua ne Youtube

Si sot 15 vjet më parë – 23 prill 2005 –  u publikua video e 1 në YouTube nga themeluesi i saj Jawed Karim.

Themeluesi i YouTube, Jawed Karim postoi një video 18-sekondëshe të titulluar (Unë në kopshtin zoologjik). Që nga ajo kohe, video është parë mbi 90 milion herë. Deri më sot, është videoja e vetme në kanalin e Jaëed Karim.

Videoja hapet me fytyrën e Jawed Karim dhe flokët e tij të shpupurisur. “Në rregull,” fillon ai. “Ja ku jemi, para elefantëve.”

 

Jawed Karim dhe bashkëthemeluesit e tjerë ia shitën YouTube Google për 1.65 miliardë dollarë.

Sot, youtube ka më shumë se dy miliardë përdorues.

Sipas YouTube, çdo ditë shikohen një miliard orë video. Dhe e gjitha filloi me vizitën e Jawed Karim në kopshin zoologjik.