BOS.al

Le të flasim për projektin tuaj

Facebook shton efektet AR dhe sfondet 360 në Messenger

facebook shton efektet

Facebook po kërkon të ndihmojë përdoruesit e desktopit të Messenger të festojnë sezonin e festave me një seri të re efektesh AR , filtrash dhe sfondesh 360 gradë , efektet e para të llojit të tyre që do të shtohen në versionin desktop të aplikacionit.

Përdoruesit kanë qenë në gjendje të shtojnë efekte AR brenda ndërveprimeve të tyre të rregullta, në aplikacionin Messenger, për disa kohë, me Facebook duke shtuar sfonde 360 ​​gradë në aplikacion përsëri në Prill .

Tani, ato do të jenë të disponueshme edhe në versionin desktop, me një sërë opsionesh sezonale – siç shpjegohet nga Facebook :

” Ju mund të zgjidhni nga një sërë efektesh AR me temë pushimesh që fillojnë të përhapen sot, duke përfshirë Santa’s Lap, Winter Village, Christmas Tree Hat, Yeti Grumpy, Dritat Festive dhe Elf Christmas”

Pra, nëse dëshironit të dukeni aq të zymtë sa personi në shembullin e mësipërm, tani mundeni, me kapele dixhitale dhe maska ​​për t’ju ndihmuar të përhapni gëzimin e Krishtlindjes brenda thirrjeve tuaja desktop në Messenger.

Facebook njoftoi përhapjen e plotë të versionit desktop të Messenger përsëri në prill , pasi e testoi atë në tregjet e zgjedhura më parë gjatë vitit . Në atë kohë, Facebook vuri në dukje se kishte parë një rritje më shumë se 100% të njerëzve që përdorin shfletuesin e tyre desktop për thirrje audio dhe video në Messenger, pasi ata kërkonin të qëndronin të lidhur gjatë pandemisë. Duke pasur parasysh këtë, Facebook u përpoq të siguronte mjete më të dedikuara për të përballuar kërkesën në rritje – dhe me COVID-19 të vendosur për të mbajtur familjet larg gjatë pushimeve, kjo pa dyshim do të shohë që përdorimi i desktopit të Messenger të rritet përsëri gjatë javëve të ardhshme.

Si të tilla, këto shtesa të reja kanë kuptim, ndërsa ato sjellin edhe versionin desktop të aplikacionit më në përputhje me aplikacionin e rregullt celular.

” Për të hyrë në ndonjë nga filtrat dhe efektet e festave thjesht hapni aplikacionin Messenger në desktopin tuaj dhe filloni një telefonatë me video, krijoni një dhomë ose hapni kamerën e Messenger. Klikoni në ikonën e fytyrës buzëqeshëse për të parë skedat e filtrave dhe sfondeve.” 

Ju mund të shkarkoni aplikacionin e ri Messenger për Desktop në  dyqanet Mac  dhe Windows .

Facebook dhe Instagram bëjnë veprimin e papritur në Evropë

facebook dhe instagram

Facebook do të çaktivizojë disa shërbime në aplikacionet Messenger dhe Instagram për qytetarët në Evropë, për t’u siguruar që ato të jenë në përputhje me ndryshimin e rregullave të privatësisë.

Nga 21 dhjetori, aplikacionet e mesazheve do të përshtaten me rregullat e BE-së, të njohura si direktiva ePrivacy.

Facebook ka vendosur të çaktivizojë disa opsione interaktive dhe të ofrojë vetëm një shërbim thelbësor të mesazheve deri në një moment të dytë. Sondazhet e bisedave në grupe në Messenger janë një ndër shërbimet për t’u çaktivizuar.

Mundësia për të vendosur pseudonime për miqtë në Messenger gjithashtu do të çaktivizohet, ndërsa ndarja e filtrave të fytyrës me realitet të shtuar përmes mesazhit direkt në Instagram do të çaktivizohet gjithashtu në Evropë. Opsionet kryesore të mesazheve dhe thirrjeve në Instagram dhe Messenger nuk do të preken. Facebook tha se nuk kishte botuar një listë të të gjitha shërbimeve që po pezullonte në Evropë sepse do t’i riaktivizojë nëse përshtaten me rregullat.

Rikujtojme qe Facebook kohet e fundit ka bere ndryshime dhe ne paraqitje.

Facebook ka hequr nga sistemi i tij Facebook Mobile dhe Facebook Classic.

Gjithashtu cdo dite po njoftohemi per ndryshime thelbesore nga Facebook dhe per pjesen e Facebook Ads.

Instagram gjithashtu ka njoftuar me ndryshimet e veta , pavarsisht se shume funksionalitete si pjesa e ankesave i kan pezulluar si pasoje e COVID-19.

Pershtati dhe perktheu | BOS.al

facebook dhe instagram

iPhone apo Samsung, cili është më i mirë ?

iphone apo samsung

iPhone apo Samsung : BETEJA

Kjo betejë e vazhdueshme do të thotë vetëm se të dy kompanitë teknologjike do të vazhdojnë të përditësohen për të kapur interesin e klientëve. Askush nuk mund të thotë vërtet se cili është më i miri. Përputhshmëria e aplikacionit me tregun ndikon në zhvillimin e kompanisë. Kjo gjithashtu bëhet një konsideratë e madhe për kompanitë fillestare të teknologjisë që zhvillojnë produkte të njëjta.

Samsung

Samsung është një kompani e Koresë së Jugut me qendër në Seul. Kompania u themelua në 1 Mars 1938. Ajo njihet si një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të pajisjeve elektronike e cila fitoi një popullaritet të lartë me seritë e telefonave Galaxy. Besoni apo jo, Samsung filloi si një dyqan ushqimesh tregu. Ata hynë në industrinë e elektronikës dhe teknologjisë në fund të viteve 1970. Suksesi i tyre në fushën e teknologjisë filloi nga krijimi i televizioneve bardh e zi dhe më pas duke u bërë udhëheqës në shërbimet e teknologjisë së informacionit, transmeton Scan.

Apple

Steve Wozniak dhe Steve Jobs revolucionarizuan kompjuterët personalë. Së bashku, ata themeluan një nga kompanitë më të pasura në botë, Apple Inc. Apple krijoi kompjuter inovativë duke filluar nga kompjuterat personalë Apple I deri në fitoren e saj më të madhe në 2007, smartphoni më i famshëm i gjeneratës aktuale, iPhone, përcjell albinfo.ch. Kush e dinte që kompania e ndërtuar në një garazh do të rritet si kompania e parë prej 1 trilion dollarësh?

Iphone apo Samsung

Për tre vjet, iPhone i Apple mbizotëroi skenën e smartphone-ve që nga debutimi i tij në treg në 2007. Pastaj erdhi luftëtari i fortë i Android për të rivalizuar Apple. Samsung Galaxy Series ishte një ndryshues i lojës që shkaktoi betejën e ashpër Apple vs Samsung.

Madhësia e telefonit

Madhësitë fizike e telefonave inteligjentë ka ndryshuar ndër vite. Samsung dhe Apple ndryshojnë në madhësi për t’u ofruar konsumatorëve atë që duan duke përfshirë telefona të mesëm, të mëdhenj dhe të vegjël. Për madhësinë e ekranit, duket se nuk ka ndonjë ndryshim të madh. iPhone XS Max dhe Galaxy S10 + kanë një  diferencë prej 0,1 inç.

Siguria Iphone apo Samsung

Siguria e telefonave inteligjentë ka evoluar që nga konceptimi i saj. Sigurimi i telefonave nga ndërhyrës të padëshiruar mund të bëhet duke vendosur një pin bllokimi, skanim të gjurmëve të gishtërinjve dhe pattern lock. Konsumatorët e telefonave inteligjentë sot kanë nevojë për një kyçje të ekranit që është i shpejtë dhe i besueshëm.

iPhone X zbuloi një prej kodeve të sigurisë më efikase të ekranit për telefonat inteligjentë, Face ID. Me vetëm një shikim të vetëm, tani mund të shkyçni telefonat tuaj. Kjo është mjaft e popullarizuar në mesin e përdoruesve të telefonave inteligjentë pasi nuk ka nevojë të shënoni numra ose shenjë gishti që ndonjëherë kërkon disa prova. Ajo që ju duhet është të poziciononi iPhonin tuaj përpara jush për të skanuar fytyrën tuaj.

Samsung adoptoi idenë e përdorimit të njohjes së fytyrës. Seria e Samsung Galaxy S10 siguron pajisjen përmes llojit të bllokimit  përfshin modelin, PIN-i dhe fjalëkalim, si dhe lloji biometrik si sensori i gjurmëve të gishtërinjve dhe njohja e fytyrës.

Memoria Iphone apo Samsung

Madhësia e ruajtjes do të varet nga nevojat e përdoruesit. Nëse keni nevojë për një telefon me të cilin mund të ruani filma me rezolucion të lartë, atëherë konsideroni të blini një telefon me më shumë hapësirë. Të dy Samsung dhe Apple janë opsione të mira me madhësi të mëdha të ruajtjes. Samsung, sidoqoftë, vjen me një slot të zgjerimit MicroSD i cili rrit kufirin e ruajtjes së telefonit tuaj.

Zhvillimi i aplikacionit celular

Të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë gëzojnë aplikacione të ndryshme celulare që u mundësojnë atyre të komunikojnë, mësojnë dhe argëtohen. Edhe pse këto aplikacione janë të ngjashme, aplikacionet celulare zhvillohen ndryshe. Ata përdorin një sistem operativ të ndryshëm. Telefonat inteligjentë të Apple përdorin iOS, një sistem operativ të krijuar vetëm për pajisjet kompjuterike ose pajisjet e Apple. Samsung, nga ana tjetër, përdor sistemin operativ Android, një sistem operativ i përdorur gjerësisht nga shumica e prodhuesve të smartphone.

Gjuha e programimit

Megjithëse Android dhe iOS janë të dy sistemet operative, një ndryshim i madh qëndron në mënyrën e zhvillimit të tyre. Duke filluar me gjuhën e programimit të përdorur për të zhvilluar çdo sistem operativ, aplikacionet celulare të zhvilluara në Android janë programuar në Java, një gjuhë programimi e përdorur gjerësisht dhe shumë e njohur. Megjithëse shumë e njohur, Java kërkon që të shkruhen shumë kode, të cilat kërkojnë shumë kohë dhe përpjekje për të koduar.

Për iOS, gjuha e parë programuese që përdoret për të zhvilluar Apple është Object-C. Më vonë, Apple lëshoi ​​gjuhën e vet programuese, Swift. Kjo gjuhë programuese iOS është e njohur për tiparin e saj të lehtë për t’u përdorur në krahasim me paraardhësit e saj.

Koha dhe kostoja

Nuk ka përgjigje të sigurt nëse Android ose iOS është më i shpejtë ose më i lehtë për tu zhvilluar. Gjithmonë zbret në kompleksitetin e projektit. Megjithëse zhvillimi për Android kërkon më shumë kohë për shkak të pajisjeve të shumta që përdorin sistemin operativ Android.

Kostoja totale për zhvillimin varet gjithashtu nga faktorë të ndryshëm, me kompleksitetin e projektit të llogaritur si një prej tyre. Një faktor tjetër është niveli i zhvilluesit. Është plotësisht e rëndësishme nëse po punësoni më një zhvillues të jashtëm, në afërsi ose në det të hapur. Vendi i origjinës ndikon gjithashtu në kosto.

Po shqetesohesh sesi te rrisesh audiencen ne Instagram? Mos u shqeteso, nuk je vetem!

img-5

Me perpara, ne jemi referuar vetem tek numri i like-ve ne postimet tona ditore si nje indikator i forte i performances.
Sot brand-et, menaxheret e tyre jane bere me largpames.
Standardi i matjes se performances nepermjet gjurmimit te komenteve, share-ve, audienca e Instagram story, dhe pa harruar DM-te, tregojne performancen e kontentit tuaj.

Duke bere nje ndryshim se si e masim audiencen, eshte natyrale qe te perpiqemi te rrisim numrin e ndjekesve prej kontenteve te postuara.
Fatmiresisht nuk eshte aq e veshtire sa mund ta mendoni.

Menyra per te rritur angazhimin e audiences ne Instagram per vitin 2021

Do te ndajme me ju menyra qe te rrisni pjesemarresit, duke kombinuar strategjite, Instagram viti 2021.

 1. Krijo kontent qe audienca ta ruaje/(bejne save).
 2. Ne Instagram Stories perdor sticker dhe bashkebisedime. 
 3. Rregullisht testo dhe analizo menyra te reja kontenti.
 4. Vendos element gazmore .
 5. Krijoni kontent qe mund te behet share.
 6. Lejoje biznesin tend qe te jet nje brandin I hapur .
 7. Shkruaj postime me kontent te gjate.
 8. Ndaj te dhena dhe fakte nga biznesi yt.
 9. Krijo me teper kontent video.
 10. Zbulo Kohen me te pershtatshme per te postuar.
 11. Jepu me teper vemendje # hashtag-eve te perdorura.

Krijo kontent qe audienca ta ruaje/(bejne save).

Menyra si ne masim audiencen ne instagram ka ndryshuar qe prej momentit qe liket fshihen ne postime.
Tani me te rendesishme se kurre jane bere komentet, share-et dhe kontenti qe behet save. Menyra me e mire per te rritur audiencen eshte te krijoni kontent qe behet save per cdo postimin tuaj.
Konteti qe behet save eshte gjithcka qe  te duhet per te siguruar qe ndjekesit do te rikthehen.
Për shembull, The Colored Girl ndau nje postim në lidhje me gjuhët e dashurisë dhe inkurajoi komunitetin e saj për të praktikuar kujdesje ndaj vetes.
Përdorimi i postimeve tip karuselit për të ndarë këshilla dhe informacione të vlefshme mund të çojë në më shumë save. Audienca juaj mund t’i referohet përsëri postimit kur ata duan të veprojnë sipas këshillave tuaja.
Në mënyrë të ngjashme, krijuesit e kontentit per agjensit e udhëtimit po shohin sukses nga krijimi i postimeve në stilin mini-blog dhe ndarja e informacionit në lidhje me destinacionin e tyre. Kur jeni duke menduar kontent “të ruajtshem” mendoni se çfarë është e rëndësishme për audiencën tuaj.
Kjo mund të jetë gjithçka, nga një infografik, memet gazmore ose citate që ju e dini se do të funksonojne.

Ne instagram stories vendosni sticker dhe bashkebisedime.

Mbi 500 milion llogari instagrami perdorin perdite stories dhe ky numer pritet te rritet ne 2021!
Instagram Stories Stickers jane nje menyre e shkelqyer per te inkurajuar qe ndjekesat tuaj te bashkebisedojne, ndajne mendime dhe eksperiencat me ju, e cila doju sherbej qe te keni ndjekes besnik dhe qe jane te nderlidhur me brandin tuaj. Infuencerat kan ditur si te perdorin Instagram Stories Sticker Question per te ndihmuar ndjekesit qe te dine me shume per brandin, dhe nuk ka arsye pse te mos e perdoresh edhe ti. Nga ana tjeter eshte nje vend me mundesi shume te mira per te pyetur ndjekesit tuaj rreth brandin tuaj.
Ja disa menyra qe ju mund te filloni me sticker per te rritur audiencen nga ndjekesit.
Asgje me shume se nje AMA (Ask me anything ) shume e mire ne Instagram Stories nuk mund te ndezi reagimet ne storing tuaj.
ISS (Instagram Story Sticker) pyetesor,
Instagram Story Sticker me numerim mbrapsht.
Instagram Story Sticker kam krijuar me qindra dhe mijra forma qe ju mund te perdorni.
Ketu kemi nje bashkveprim 3 dimensional, duke bere qe ndjekesit te pyesin te bejne save dhe ju ti pyesni ata, duke marre nje feedback te jashtzakonshem per ecurin e produktit tuaj ne te ardhmen.

Testo dhe analizo rregullisht tipe te ndryshme Kontenti.

Duhet pasur parasysh qe planet me te sukseshme te instagramit dhe influencimi I ndjekesve ka ardhur prej eksperimentimit. Te testuarit plane te reja ne prezantimin e kontentit nepermjet instagramit kur ju keni arritur nje numer te konsiderueshem audience dhe keni ndjekes aktiv mund tju duket e pavend.
Por per te qene koherent e nje hap perpara me trendet e instagramit, testimi duhet te jete pjese e strategjise tuaj te marketingut.

Per ta theksuar, prej guides se instagramit per trendet, nga gabimet, dhe eksperimenteve do ju bejne qe te jeni gjithmon me nje strategji shume te mire dhe nje hap perpara.
Disa udhezime:
#1:Testo kontente te reja, meme, quotes, user-generated, kontent, mini-infographics selfie video ne grid sotries
#2:Testo tipe Videosh si Instagram stories, Instagram reels, dhe IGTV, pra Igtv eshte nje menyre per te paraqitur content me permbajtje te zgjeruar , ndersa Instagram stories dhe video content te koncentruar ne pak sekonda.
#3:Testo me stile te ndryshme Instagram stories nese ato te rrisin te angazhuarit, shiko nese chatty bts shkon ne haromonime audincen.
Mos harro te shikosh gjithmon analizat. Me later’s Instagram analitikc do te kuptoni performance ne kohe te postimeve tuaja nepermjet komenteve likeve nivelet e ndjekesve , gjithashtu mund te marresh analytics per Instagram sotries dhe ta gjurmosh per tre muaj kontentit e postuar.
Nje sekret tjeter eshte qe te gjeni diten dhe Kohen e duhur per te postuar kontet shume te rendesishem per te pasur nje audience te jashzakonshem, keshteu qe duhet testuar se kur eshte koha e duhur qe instagrami juaj ka me shume trafik.

Nese kjo eshte teper qe ju ta beni vetem, mos hezitoni te kontaktoni BOS (Busines Online Solution), And stay like a boss 😉

Nje element Gazmor.

Postimet e instagramit duan kohe mund dhe planifikim qe te behen sic duhen, por kjo nuk do te thote qe nuk mund te argetohesh pak nderkoh.

Po vem re qe shume brande internacionale po vendosin gjithenje dhe me shume elementin gazmor ne postimet e tyre.
Ne kemi provuar te njejten gje dhe me sa duket juve ju pelqen. Duke perfshire AR filters ne storiet dhe  ndoenje giff ne feeds vejme re qe ka me shume te angazhuar ne postimet tona me nje elemen gazmor. Mos harroni qe elementet e shtuar jane te gatshem dhe qe eshte ne doren tuaj qe te beni nje kombinim te mire me brandin tuaj. Mos dilni shume jashte kufije ose nese nuk gjene e duhur mos e vendosni fare.

Krijoni Kontent qe behet Share.

Ndjekesit kan deshire qe nje kontent qe e pelqejne ta shperndajn ne feed-in e tyre, ne Instagram stories, apo ne DM dhe kjo eshte nje menyre shume me leverdi te jepe nje dore qe te arrish dhe me teper audience. Celsi eshte qe te krijosh kontent qe audience do te doje ta ripostoj.
Ashtu sikur kontenti qe behet save, edhe kontenti qe behet share duhet te jet shume i lidhur me cfare jane nevojat dhe me cfare pelqejne me teper audienca.
Mendo per infographiks, statistika, kuriozitete, meme humoristike etj.
Duhet te dish qe ti mund ti gjurmosh dhe masesh sa here te duash se cili postim ka qen me I sukseshem.

Beje open brandin ose biznesin tend ne instagram.

Fuqia e autoritetit ne Instagram eshte e madhe dhe do te behet edhe me e forte ne 2021.
Ne po vejme re nje trend te ri qe brande dhe bisneset internacionale po behen me te sinqert dhe me te vertet ne postimet e tyre ne instagram.
Te paturit nje profil te hapur per brandin tuaj do te sjell qe ndjekes te rinj mund te bejne save ose share kontentin tuaj dhe pa qene ndjekes aktiv i faqes.

Shkruaj postime me kontent te gjate. (100-2200 karaktere).

Nje nga faktoret qe ndikon ne performancen e postimeve ne Instagram eshte algoritmi kohe e shpenzuar ne postim (time spent on post)
A e dije qe Instagram caption mund te vendoses deri ne 2200 karaktere.
Kjo eshte nje hapsire goxha e madhe per te ndare me audiencen, per ti mbajtur me teper ne terma kohor ne postimet tuaja.
Sipas FOHR influencues ne platformen e marketingut, mesatarja e gjatesis se teskteve eshte dyfishur gati qe prej vitit 2016 deri me sot. Ne 2020 teksti e postimeve do te jene ne nje mesatare rreth 400-500 karaktere qe perafersisht eshte rreth 65-75 fjale.
Ajo qe ne po tregojm nuk do te thot qe ju duhet te beni tekste shume te gjate, por ne vend te disa emoji perpiquni ti tregoni ato me fjale kyce.

P.S Nese e ke te veshtir mos u lodh shume , kontakto Bos (Kurseji vetes renjen e flokeve)

Ndaj te dhenat qe audienca juaj do ti dashuroj. 

Duke postuar content me permbajtje te dhenash te personalizuara eshte nje trend per 2020 dhe ne mendojme qe kjo ndihmon edhe me shume ne aktivizimin e audiences.
Nje shembull shume I mire eshte Spotify’s Warpped campaing, eshte brilante, informative, personale, orientuese, e personalizuar, per tu bere share dhe thjesht e shkelqyer.

Krijo me teper kontent ne forme Video.

2020 ishte nje vit madheshtor per Instagram video vecanerisht ne prezantimin e instagram reels dhe nuk tregon ndonje shenje ngadalesimi. Duke bashkengjitur me teper video ne strategjine e kontentit tuaj eshte e sigurt qe do te rrisni te angazhuarit ne profilin tuaj te instagramit.

Ne iniciativat “beje vet” ka shume app qe mund te te ndihmojne per te bere nje video te bukur, por kurre nuk do te keni te njejtin audience qe do te keni me nje social media menaxher.

Pse biznesi juaj ka nevojë për Social Media Manager

pse ju duhet nje social media manager

Ja arsyet se pse biznesi juaj ka nevojë për social media manager

Shumë biznese shkojnë deri në një pikë suksesi pa ndihmën e një menaxheri marketingu, por me rritjen e konkurencës lind nevoja për një të tillë. E njëjta gjë ndodh edhe në rrjetet sociale. Nuk është e rëndësishme vetëm të postoni foto apo video. Mënyra se si postohen, koha se kur duhen postuar, strategjia që duhet ndjekur, targetimi i klientëve është pikërisht dallimi.

Rrjetet sociale ndryshojnë me shpejtësi

Një menaxher i mediave sociale mund të mbajë gjurmët e ndryshimeve të algoritmeve dhe tendencave të reja brenda platformës, por gjithashtu të përshtatë strategjinë dhe përmbajtjen e bazuar në përditësimet më të fundit.
Një menaxher i medias sociale ka informacionin se çfarë ndryshimesh po ndodhin ose do të ndodhin së shpejti dhe janë në kohë të ndryshojnë strategjinë e ndjekur për një biznes apo edhe objketiva të  fushatës promocionale për të siguruar sukses.

Ju keni nevojë për një strategji të mediave sociale

Në takime me klientët pyetjes: A po ndiqni një stratëgji në rrjetet sociale? –përgjigjen se janë duke postuar cdo ditë foto apo video dhe besojnë se kaq mjafton. Ky është një gabim që bëhet më së shumti.
Një punonjës i juaji apo edhe ju vetë që postoni në mënyrë të rastësishme në profilet e mediave tuaja sociale për biznesin, pa plan, jeni duke e dëmtuar markën tuaj.

Ajo cfarë duhet të bëni në këtë rast:
Të studioni nëse në rrethin e punonjësve tuaj është dikush që ka aftësi të mira në menaxhimin e rrjeteve sociale dhe merr përsipër këtë detyrë me kohë të plotë edhe pse mund të jetë në një pozicion tjetër.
Të kontaktoni me agjensi marketingu që merren me këtë punë dhe mund të hartojnë një strategji për biznesin tuaj.

Social Media Manager identifikon problemet tuaja dhe kërkon zgjidhje efektive.
Ështe në gjëndje të vlerësojë se cilat janë qëllimet tuaja primare për vitin dhe t’i përkthejë ato në përmbajtjen dhe fushatat e mediave sociale.

Ju ndihmon të mbroni reputacionin tuaj dhe të krijoni lidhje me klientët tuaj

Menaxherët e mediave sociale janë vazhdimisht në alarm për çdo mesazh,shikim, pëlqim apo  koment që ndodh brenda mediave sociale në lidhje me një markë. Ata janë të vetëdijshëm se si të sillen brenda platformës, duke përfaqësuar markën. Punësimi i një individi i cili është me eksperiencë të madhe në këtë fushë është ndihmë e madhe për biznesin, pasi brenda sekondash një menaxher i mediave sociale mund të ndihmojë në zbutjen dhe zgjidhjen e një çështjeje që do të ishte kthyer ndryshe në një “fatkeqësi” nëse një individ më pak i stërvitur do të kishte marrë në dorë situatën.

Është jetike që menaxheri i medias sociale të zhvillojë jo vetëm zërin e duhur dhe emrin e markës brenda medias sociale, por edhe të punojë me individë të tjerë brenda biznesit, si mbështetja e klientit dhe PR. Janë shumë faktorë që ndikojnë në suksesin e një fushate.
Aksioni për t’iu përgjigjur një komenti, nëse është i mirë apo i keq, duhet gjithashtu të bëhet brenda një afati kohor të caktuar. Sa më shpejt aq më mirë. Marka juaj ose mund të ndihmojë në zgjidhjen e një problemi për një klient ose të bëjë që dikush të respektojë mënyrën se si lidhet marka juaj në mediat sociale me klientët.

Perspektiva – Brenda & Jashtë

Avantazhet e punësimit të një Agjencie për Marketing në Social Media

Identifikon problemet e markës tuaj që janë problemi kryesor për mosarritjen e objektivave.
Mund të kushtojë më pak financiarisht sesa punësimi i një punonjësi.
Menaxher i mediave sociale mund të ketë ide të freskëta të reja që ju mund të mos i keni konsideruar.
Ata gjithashtu kanë më shumë gjasa që të punojnë me markat e ngjashme me ju brenda agjencisë, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë me praktika më të mira, duke gjetur zgjigje se çfarë funksionon në industrinë tuaj të veçantë dhe çfarë jo.

Raportimi & Ndjekja

Të kesh një menaxher që është përgjegjës për të gjitha projektet e mediave të tua sociale mund të të ndihmojë të përmirësosh fushatën ekzistuese. Por një menaxher i medias sociale gjithashtu mund ta bëjë markën tuaj të “shkathët” – duke kaluar objektivat, kreativitet ose përmbajtjen nëse përpjekjet e tua të tanishme nuk po shkojnë aq mirë sa duhet.

Një menaxher i medias sociale do të kontrollojë fushatat tuaja rregullisht  duke optimizuar reklamën për t’u siguruar se jeni duke i shpenzuar mire paratë dhe se qëllimet tuaja po përmbushen apo jo.
Një menaxher i mediave sociale do të vëzhgojë fushatat me kalimin e kohës dhe do të dijë nëse një taktike po i vjen fundi ose nëse strategjia duhet të përmirësohet.

Në fund të muajt i japin përgjigje 3 pyetjeve:
Ç’ka u ekzekutua atë muaj?
Sa ishte rezultati në krahasim me muajt e mëparshëm?
Çfarë duhet bërë më tej?

Është më mirë të keni ndihmën e një profesionisti që do të kontribuojë në arritjen e qëllimeve tuaja dhe do të rritë normën e fitimit sesa të postoni në mënyrë të rastësishme në rrjetet sociale duke pritur një feedback që shpeshherë është me kthim shumë të ulët.

Social Media Marketing me pagesë: Këshilla Pro për bizneset e vogla

Kemi 2 lloje : organike dhe me pagesë. Me demografinë dhe interesat e audiencës që bëhen më të larmishme se kurrë, social media marketingu  i paguar është mënyra me efikase për të synuar klientët me demografikë dhe interesa që përputhen me biznesin tuaj . Konsiderohet si praktika më e mirë për të investuar në marketing social të paktën në fazat fillestare të biznesit tuaj , sepse ndihmon që topi të rrokulliset. Më poshtë janë pesë hapa veprimi për një fushatë të suksesshme të paguar të marketingut social.

Vendosni për një buxhet realist

Një fushatë e mirë marketingu jep Return On Investment (ROI) më të lartë të jetë e mundur ose në terma të tjera të marketingut, kthimi i shpenzimet mbi Reklamim (Return On Advertising Spend (ROAS)) . Përcaktoni buxhetin tuaj mujor për të shkuar drejt social media marketingut të paguar. Sa duhet të shpenzoni në marketing ? Duke folur në përgjithësi, keshillohet qe bizneset e vogla dhe të mesme lënë mënjanë 10 deri në 20 përqind të fitimeve për shpenzimet per marketingut.

Sekreti fshihet ne detaje

Ju duhet të jeni në gjendje të vendosni perimetra të hollësishëm, veçanërisht nëse shënjestrimi lokal është pjese perberese e klienteve te biznesit tuaj. Sa të hollësishme janë specifikimet demografike të audiencës në platformën e reklamave që keni zgjedhur? Për sa i përket shënjestrimit lokal, a është mjaft specifike diapazoni juaj i reklamave për të synuar vetëm fushat që biznesi juaj mbulon?

Gjeni nëse mund të zvogëloni cilësimet e vendndodhjes gjeografike. Për shembull, nëse drejtoni një biznes pastrimi kimik në Astir të Tiranes , nuk ka kuptim të përfshini njerëz që jetojnë në Kinostudio në shënjestrimin tuaj lokal. Në mënyrë të ngjashme, vetëm shënjestrimi i interesit mund të çojë në një fushatë të pakuptimtë. Për shembull, nëse drejtoni një kafene në Durres , nuk i shërben asnjë qëllimi që dikush që bashkëvepron në mënyrë aktive me përmbajtjen e reklames per kafenen, por jeton në Elbasan, të shohë reklamën tuaj .

Së pari përcaktoni nëse shënjestrimi lokal është thelbësor për biznesin tuaj. Nëse është kështu, duhet të jeni në gjendje të specifikoni synimin për të mbuluar vetëm zonën tuaj kryesore të biznesit. Ju mund të keni nevojë për shënjestrim të parcializuar për ta bërë të mundur këtë.

Platformë

Identifikoni se kush kontribuon në shitjet aktuale, gjinia, mosha, vendhja.

Cili segment i demografisë së klientit tuaj kontribuon më shumë në shitje? A janë burrat në të njëzetat apo gratë në të tridhjetat? A tregojnë të dhënat tuaja ndonjë korrelacion midis shitjeve dhe vendndodhjes së klientëve – urban kundrejt rurale? Analiza demografike është një domosdoshmëri për të kuptuar audiencën dhe për të filluar një fushatë të suksesshme sociale me pagesë.

Zgjidhni hapësirën e duhur

Gjeni median optimale të reklamave për biznesin tuaj. A është produkti ose shërbimi juaj më i popullarizuar në Instagram?

Instagram kërkon përfaqësim vizual të biznesit tuaj, që do të thotë se duhet të keni burime designe për të hartuar imazhe. Zgjidhni median e duhur duke pasur parasysh burimet dhe instrumentat qe keni biznesit tuaj per marketingun. Për shembull, Facebook dhe Instagram kërkojnë shumë dizajn grafik dhe redaktime të rastit të videos . Nëse nuk jeni i sigurt se ku të filloni, Boss.al është një vend i shkëlqyeshëm për të njohur rrjetet e ndryshme sociale.

Matni suksesin me KPI të mediave sociale

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për bizneset Online në Offline ( O2O ). Edhe me përshtypje të larta, angazhim dhe shkallë të klikimeve të një reklame, nuk ka asnjë mënyrë për të zbuluar se sa reklama ka kontribuar ne shitjet aktuale të dyqanit. Mënyra e vetme për të gjetur efikasitetin e reklamave sociale është të pyesni vizitorët se si kanë dëgjuar për biznesin tuaj, veçanërisht nëse kanë dëgjuar nga burimi i reklamës suaj të paguar. Identifikoni përqindjen e shitjeve që vijnë nga marketing social i paguar në mënyrë që të mund të vendosni KPI tuaj në përputhje me rrethanat

Social Media Menaxher

Menaxherët e mediave sociale janë përgjegjës të përfaqësojnë një kompani nëpër media sociale si zëri i vetëm i markës. Ata i përgjigjen komenteve, përpilojnë fushata dhe krijojnë kontent. Këta ekspertë ju ofrojnë organizatave udhëzime të nevojshme për të përmirësuar praninë e tyre online.

Me qëllime të qarta si: “përmirësoni trafikun e faqeve në internet” ose “optimizoni njohjen e markës”, menaxherët e social mediave rrisin biznesin tuaj përmes rrjeteve sociale si Facebook, Instagram dhe Twitter. Një dekadë më parë, ky rol ishte jo-ekzistent. Tani, më shumë kompani përqafojnë mediat sociale për rritjen e klientëve, dhe menaxhimi i rrjeteve sociale shpesh është thelbësor.

Çfarë bën një Social Media Menaxher?

Detyra e pare e nje social media menaxher eshte te implementoj nje plan marketingu.

Natyra e mediave sociale eshte shume e shpejt dhe zakonisht do te thote strategji me kohe te shkurter. Shumica e kompanive kryejn rishikime cdo 90 dite. Nderkohe qe planet ndryshojne, ato zakonisht fillojne me identifikimin e targetit te klienteve dhe duke vendosur nje program mbi krijimin e Kontentit.

Social media menaxher ka gjithashtu :

 • Celsin per komunikumin ne mediat social:  Ky rol percakton sa shpesh nje kompani duhet te postoj ne secilin kanal te social mediave dhe eshte pergjegjes per kthimin e pergjigjjeve.
 • Mbeshtetje per zhvillimin dhe identitetin e brandit: Ata tregojne pse-ne e cila ndihmon klientet te bashkeveprojne me organizaten tuaj.
 • Merr pjese ne strategjine ne designin vizual : Pavarësisht nëse janë fotot e profilit tuaj ose fotot e ekipit , nje social media manager siguron qe ju perputheni vizualisht me brandin tuaj.
 • Suporton strategji promocionale : Nje manager i Social media ju jep nje te dhena rreth reklamimit me pages, trafic organic dhe influencues te marketingut
 • Perpilon strategjin e angazhimit: Nje Social media manager degjon , pergjigjet dhe perfshihet me audiencen ne te gjitha kanalet. Kjo rrit shitjet dhe permirson mardheniet me klientet nepermjet perfshirjes.
 • Vendos nje strategji konvertimi: Nje Social media manager ve ne dukje pikat dhe shqetsimet e ndjeksve. Kjo ndihmon ata ne sygjerime si te kkonvertoj nje fans ne klient.

Aftesite qe nje Social Media Menaxher duhet te kete:

Social media menaxher jane nje komunitet specialistesh. Njejt si PR expert, ata dine si te ven ne dukje karakteristikat e nje brandi. Nje social media menaxher shume i mire di si te krijoj nje postim, te kthej pergjigjje dhe te angazhoje

Ne nje ekonomi online te shpejte, manger i mire i mediave sociale eshte gjithmon i perditsuar ne kohe reale me trendet e fundit ne te gjitha kanalet sociale. Ata ndjekin algoritme nga shume afer dhe perpilojne strategji te cilat lidhen me qellimet e brandit tuaj.

Social media menaxher gjithsahtu gjurmojne bisedat rreth brandit tuaj me social listening tools. Ata ndihmojne me gjithcka nga strategjit e krijimit te permbajtjes deri tek analiza shume kompetitive. Sa me shume te dish rreth klientit aq me kollaj eshte per te krijuar nje mesazh qe i pershtatet.

Social Media Menaxhimi Pro

Social media menaxher japin brandeve akses te menjehershem ne ekspertize te kanaleve sociale. Nderkohe qe algoritmet ndryshojne shume shpejte eshte e veshtire per pronaret e bizneseve qe te mbajne ritmin. Social media manager fokusojne gjithe energjine e tyre ne zotrimin e hapsirave te social mediave. Ata ofrojne perkushtim dhe krijimin e nje prespektive qe organizatat online kane nevoj per te lulezuar.

Social media Menaxher gjithashtu masin performancen e tyre duke e bere me te lehte gjurmimin e brandit tuaj. Ata japin analiza te rendesishme per treguesit kryesor te performances ne social media (Social media KPIs) :

 • Rritje e Audiences
 • Perfshirje e Audiences
 • Arritjet e Brandit
 • Reagime dhe fjala e marketingut ne te folur
 • Cilesia e vlersimit dhe shkalla e pergjigjjes
 • Drejtimi/ Trafiku
 • Shkalla e Konvertimeve

Me nje Social Media Menaxher dhe mjetet e duhura, do te ndricosh me shume thjeshtesi nder konkurentet.

Facebook lancon Messenger Rooms, lufte me Zoom!

Facebook po lancon një seri produktesh të reja për të zgjeruar opsionet e saj në pjesen e video chat.

Facebook paralajmëroi Messenger Rooms, një shërbim të ri për video komunikim me deri në 50 persona dhe lejimin e miqve të ju bashkëngjiten në video  thirrje kurdo që ata të dëshirojnë.

Facebook po dyfishon numrin e njerëzve në video thirrje në WhatsApp nga katër në tetë persona, ka shtuar thirrjet me video edhe në Facebook Dating, ndërsa është duke shtuar veçori të reja të transmetimit të drejtpërdrejtë si në Facebook ashtu edhe në Instagram.

Produktet e reja të Facebook po vijnë pasi covid19 ka detyruar qindra miliona njerëz të qëndrojnë brenda dhe të mbështeten në mjete dixhitale për pothuajse të gjitha punët.

Më shumë se 700 milionë njerëz tani kryejne thirrje në Facebook Messenger dhe WhatsApp çdo ditë.

Zoom, i cili filloi jetën si një mjet i thjeshtë për videokonferenca për biznes, u rrit nga 10 milionë përdorues në dhjetor në më shumë se 300 milionë sot.

 

Si te beni Digital Marketing per StartUp-in tuaj ?

You have a startup and you may gain a great success in future too.

You might also be having a website for it and, congratulation for having a live website!

But let me ask you a hard question?

How many people know about your startup?

You may say, All the friends and family.

But let me tell you a bitter truth, they are the exact wrong audience to share about your company.

You share your idea to the people who are facing the problem you are trying to solve and the investors who would like to invest in getting the problem solved than just your friends and family.

Think of your future customers. Do they know about your awesome product which is going to solve their problem!

No! Almost no one knows about your startup except you and your friends!

If your answer is “NO” then you should immediately take action to improve your business Oe startup presence online.

When I say putting business presence online, it’s not just about building a static OR web application and putting it online but it’s more about attracting customers to the website without any personal connection.

You should start building your business presence online even before the first version of your product. When you do that, your audience will be excited about the product you will be launching.

To build an audience who will love your product, your virtual product should have existence on the web. Your company should appear on Google when people search solution of the problem your organization want to solve.

How to build a startup presence online so people know about it?

Putting business presence online is one of the most important things to do when you are a startup.

img-7

Of course not just creating an account on the different portal will attract traffic and people to your startup but by creating a website, writing content that will be loved by people and doing SEO definitely will.

How to build an effective business presence online to get thousands of people visiting your website?

 1. Make your website live
 2. Develop a Blog
 3. Create Social Media Pages
 4. Start Optimizing your website for SEO
 5. Join Active communities
 6. Start connecting people on Quora
 7. Ask their problems and Share your solution
 8. Build your audience in Facebook Pixel, Google Remarketing Audience
 9. Market your product online

How to do SEO for a startup?

SEO for a startup is no different than doing a magazine.

A magazine usually has a bunch of articles which helps people to grab useful information. You startup blog can be another helpful blog where people will know about the problems and solution they are facing.

To get started with article writing, You can research on the problems your audience is facing and write high-quality content focused to help them to solve it,

We at StablX consider any startup is not just a startup but a great set of minds trying to solve a problem which was never solved. Because you are the people who are trying to help people and make them live a better life.

Now let me share you some of the online marketing techniques which will not just help you to gain visibility on social media and other channels but also on Google.

APPEARING ON GOOGLE FOR RELEVANT KEYWORDS CAN ALONE BRING YOU THOUSANDS OF FREE TRAFFIC IN NO TIME.

Not getting enough traffic is common issue startups and new business owners and it happens because people don’t care about building a business presence online initially. No doubt no one is going to download your app unless they get to know about your app.  This issue is usually faced in the initial stage of their business unless they find right for of marketing.

I say years because they don’t know how to do it OR if they know they don’t know How to get started?

In brief, let me tell you How can you build your business base without spending a penny

Create a Blog

Creating a blog is a brilliant way to market your product and services for free. It takes a minimum of 3 months to see any visitor on your blog but not bounded by 3 months you may see a traffic break under 3 months too.

The blog is a business asset just like your reputation in your market, and market value. It remains with you until you delete them and serves you with a big number of customers who never heard about your startup.

Here is a small result of having traffic flow after we developed the blog for this client and improved the ranking which was going lower and lower.

traffic after blog development and article publishing
How to rank website higher on Google and get more traffic

Start Publishing Article

Publishing article! You never did any!

Don’t worry! You don’t have to be a professional journalist to write an article. You can just start writing about a common problem and it’s solution on your blog and it will help people to solve their issue.

Be focused and Publish content about the problem your startup and business is solving and connect your product and services without looking like a marketing freak. This is a brilliant way to grow your business presence and loyalty online.

Do SEO

SEO, Sear Engine Optimization. a procedure which helps your business to rank higher on Google and other search engine and brings you thousands of visitors for FREE.

It is also the biggest channel which has the ability to go beyond the word of mouth and break the stereotype of getting limited leads.

SEO basics procedures can be done by anyone by writing an article but if you want to intensely focus on traffic generation in the least time possible then contact SEO, they will help you to build a base which will drive thousands of traffic to your website.

You will never know How much traffic you can get until you let people visit your website and let them read your content?

We tweaked the result and it was hiked in a few SEO technical changes and Off Page SEO and the traffic increased bt 17{226e8b37fe7e5901b0cddbf9f361290997096c19a090a1c748ad2d87f01ce5fe} in a week.

a lot of traffic

Talk to social media

SEO is great for the startups who want customers who are actually facing problems and searching for the solution on Google. But if you are solving a problem where people are not much aware of the solution then it is recommended to invest some time and budget in social media marketing.

Social Media Marketing will help you to gain an audience and let millions of people know about your idea in the least time possible unlike boundaries of search engines.

Social Media Websites like Facebook gives you the ability to target people based on location, interest, employment, behaviour and other 47 important parameters allowing you to target almost any audience possible.

Publishing and sharing content in facebook groups is not a bad idea but if you aren’t targeting the right audience.

It has the ability to go viral in no time if you do it precisely.

Do analysis before you get into direct marketing

Doing a depth analysis of the database you have and whom to call and connect will help you to improve the conversion and have control over resources.

Deliver the best

And the end everything matter is you, your service and the customer who will but the service.

If you are an industry where you expect people to repurchase your product and services then you should focus on the experience.

Deliver the best experience possible and the customer will come back to you.

That’s all!

Do you think I have missed something which will help startups to build a business presence online?

Let me know in the comment section below.